13. února 2019 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov varoval USA před použitím síly ve Venezuele. Po Trumpově poznámce o možné vojenské intervenci

Sergej Lavrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Lavrov | foto: Reuters

Moskva/Bratislava Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterním telefonátu se svým americkým protějškem Mikem Pompeem varoval před jakýmkoli použitím síly ve Venezuele, která se potýká s mocenskou krizí. Informovala o tom agentura AFP. Pompeo byl v úterý na návštěvě Slovenska.

„Lavrov varoval před jakýmkoli vměšováním do vnitřních záležitostí Venezuely, včetně použití síly, kterým Washington pohrozil a které by bylo porušením mezinárodního práva,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. „Lavrov je ochoten jednat o Venezuele v souladu se zásadami OSN.“

Ruský ministr tak reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tento měsíc řekl, že ve hře zůstává i možnost vojenské intervence do Venezuely.

Z celého světa sílí diplomatický tlak na odstoupení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který zvítězil v loňských volbách, jež podle všeobecného mínění provázely podvody. Letos v lednu se proto vůdce opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem.

Evropská unie a skupina evropských a latinskoamerických ministrů vyzvala k uspořádání nových prezidentských voleb ve Venezuele, což Maduro odmítá. Spojené státy předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající k dodávce mezinárodní humanitární pomoci do Venezuely a k vypsání nových prezidentských voleb.

Venezuelská ekonomika se pod Madurovým vedením rozpadla, v zemi chybějí základní životní potřeby, jako jsou potraviny a léky. Mzdy a úspory ztratily hodnotu vinou hyperinflace a zhruba 2,5 milionu Venezuelanů od roku 2015 uprchlo z vlasti.

Americká pomoc se zatím hromadí v Kolumbii na hranici s Venezuelou. Hraniční most ale na Madurův příkaz zabarikádovala venezuelská armáda. Maduro popírá, že je v zemi humanitární krize a celou záležitost označuje za „politickou show“ a záminku pro invazi pod vedením Spojených států.

ČTK