7. listopadu 2017 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lenin se Stalinem v ulicích ruské metropole. Moskva si připomněla bolševickou revoluci

Portréty latinskoamerického revolucionáře Che Guevary a sovětského vůdce Josefa Stalina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portréty latinskoamerického revolucionáře Che Guevary a sovětského vůdce Josefa Stalina. | foto: Pavel GolovkinČTK

PRAHA Ruští komunisté s portréty svých historických vůdců Vladimíra Iljiče Lenina a Josifa Stalina i latinskoamerického revolucionáře Che Guevary a za zpěvu sovětských písní v úterý v centru Moskvy uctili 100. výročí revoluce, která ruské bolševiky na řadu desetiletí přivedla k moci.

Pochod několika tisíc lidí skončil na náměstí Revoluce nedaleko Kremlu, kde u pomníku Karla Marxe řečníci podle moskevské rozhlasové stanice Kommersant FM opěvovali úspěchy komunistické éry, kterou podle nich zase vystřídal úpadek a zaostávání za světem, a to vinou buržoazie.

Moskevského pochodu se podle agentury Interfax kromě představitelů druhé nejsilnější strany v ruském parlamentu zúčastnili i zástupci 120 politických stran z více než 80 zemí světa.

V minulosti mohutné oslavy Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR), jak se bolševickému převratu v Petrohradu, provedeném 25. října podle starého ruského kalendáře, dlouho patřily ke koloritu sovětské éry. Ale z kalendáře ruských státních svátků toto výročí zmizelo v roce 2004. Prezident Vladimir Putin ho nahradil Dnem národní jednoty, slaveným 5. listopadu na počest lidového povstání v Moskvě, které roku 1612 vyhnalo Poláky z Kremlu.

Kreml se nepodílí

Současný Kreml se k revolucím staví odmítavě, a tak se na vzpomínkových akcích ke 100. výročí události, která změnila Rusko, oficiálně nepodílí. Místo sporů o minulost staví na piedestal ruských hodnot národní svornost, ve které - 100 let po střílení popů bolševiky - pokojně může koexistovat sovětská minulost s pravoslavnou vírou. Nikoli náhodou se proti likvidaci Leninových pomníků na sousední Ukrajině ohrazovali i ruští preláti; památníky revolucionáře, ničícího církev, se totiž proměnily v jakési milníky „ruského světa“ a zůstávají na náměstích ruských měst, podobně jako Leninova nabalzamovaná mrtvola v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí.

Účastníci zapalovali podobiznu Vladimira Lenina
Zástupci komunistické strany nosí své vlajky během demonstrace k 100. výročí...

Letos těsně před výročím VŘSR opět vzplál spor, zda není záhodno Lenina konečně pohřbít. Myšlenku nejprve nadhodila „opoziční“ prezidentská kandidátka Ksenija Sobčaková, následoval vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov a proti se samozřejmě postavil vůdce komunistů Gennadij Zjuganov.

Internetový list Gazeta.ru nicméně dospěl k názoru, že jde o čistě akademickou diskusi: Leninův pohřeb žádné problémy - ať skutečné, nebo symbolické - nevyřeší, ani žádné nepokoje nezpůsobí. Ale mrtvý Lenin je podle řady komentátorů užitečný jako bezpečné téma, kterým lze bez rizika vyvolat debatu o skutečné domácí a zahraniční politice Ruska.

Kyrgyzstán se oslav zřekl

Z postsovětských zemí se oslav VŘSR letos zřekl středoasijský Kyrgyzstán, který se dekretem odstupujícího prezidenta rozhodl připomínat z vlastní historie protiruské povstání z roku 1916, krutě potlačené carskými vojsky.

Na moskevském Rudém náměstí se v úterý konala vojenská přehlídka na počest 76. výročí vojenského pochodu z válečného roku 1941, kdy vojáci z této oslavy VŘSR odcházeli rovnou na frontu do bojů s fašistickým nepřítelem, blížícím se k Moskvě. Na hlavním náměstí metropole v úterý pochodovali mimo jiné studenti vojenských škol, příslušníci kavalérie nebo rota čestné stráže. Nechyběli váleční veteráni, kteří sledovali přehlídku z tribun; mezi nimi bylo i několik účastníků pochodu v prvním roce války proti nacistům.

Ruská armáda kromě dobových uniforem předvedla vojenskou techniku z dob druhé světové války, včetně legendárního tanku T-34, raketometů BM-13, přezdívaných Kaťuša, anebo sovětských nákladních aut GAZ-AA. Defilé trvalo zhruba 25 minut, tedy stejně jako v roce 1941.

ČTK