Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lukašenkův režim přitvrzuje. Atmosféra v Bělorusku začíná připomínat autokracii

Běloruské aktivistky protestují proti Lukašenkovi ve Varšavě. foto: Reuters

Doporučujeme
MINSK/MOSKVA - Alexandr Lukašenko chce dostát svému přízvisku. Jako nefalšovaný diktátor přinutil tajnou službou KGB uneseného aktivistu Romana Protaseviče, aby na něho před televizními kamerami pěl chválu.
  20:00

Vystrčil označil Cichanouskou za prezidentku Běloruska. Lukašenkův režim nazvala teroristickým

Opozičník se podřezal přímo v soudní síni. Unesený aktivista v slzách přiznává respekt k autokratickému prezidentovi. A prezident koupající se v moři a rozverně debatující s ruským patronem na luxusní jachtě. To jsou obrázky, které k nám přicházejí z Běloruska.

Země těsně sousedící s Evropskou unií, člen OBSE a účastník unijního Východního partnerství se za méně než rok vytrhl z evropského prostoru a jeho režim driftuje kamsi do Asie nebo Latinské Ameriky.

„Atmosféra v Bělorusku je velmi tíživá. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se represe mohly zastavit. Podle ochránců lidských práv je v zemi okolo 460 politických vězňů. Ve skutečnosti jich je víc,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz politický analytik nezávislé běloruské tiskové agentury BelaPAN Alexandr Klaskouski.

Expert zdůrazňuje, že cena svobody je v zemi neúměrně vysoká. „Lidé už nejsou ochotni stávkovat a demonstrovat proti režimu. Vyjít ven s bílou vlajkou s červeným pruhem, symbolem odporu proti režimu, automaticky znamená dva tři roky vězení. Pokroková část běloruské společnosti čeká na novou příležitost, jako loni v létě, nebo chybu režimu,“ podotýká.

Čistka nepohodlných novinářů

Podle Klaskouského Lukašenkův režim provádí doslova čistku mediálního pole. Tlaku byl vystaven populární zpravodajský web Tut.by, ale i další média.

Bělorusko odpovědělo na americké sankce omezením počtu diplomatů v Minsku

„V Bělorusku je teď nebezpečné psát. Stačí málo a můžete být obviněni z extremismu. Tomu čelí třeba populární regionální noviny Intex Press poté, co zveřejnily rozhovor se Světlanou Cichanouskou. To samé potkalo list Nový čas. Dnes v Bělorusku mohou označit za zločince kohokoliv. Novinařina je postavena mimo zákon,“ popisuje situaci v zemi analytik.

„Represe jsou signálem, že žádné meze neexistují. Vládní moc tím ukazuje, že se nezastaví před ničím. Nebere ohled ani na postoj světové veřejnosti, natož běloruské společnosti,“ míní běloruský politolog Valerij Karbalevič z analytického centra Strategie.

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho běloruským protějškem...
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Důkazem, že Lukašenkův režim ztrácí poslední zábrany, je kauza únosu aktivisty Romana Prataseviče, který byl následně pod tlakem, jak se domnívají jeho blízcí, nucen se před televizními kamerami vyznat ze sympatií k Alexandru Lukašenkovi a očernit běloruskou opozici.

Karbalevič podotýká, že Lukašenko si drží navzdory represím a únosu Prataseviče podporu části běloruské společnosti. Podle jeho mínění se zpravidla jedná o zaměstnance státní správy a příslušníky bezpečnostních orgánů.

Rukojmí ve vlastní zemi

Opožděně, ale tentokrát razantněji se Západ po incidentu s nuceným přistáním letadla společnosti Ryanair v Minsku a následným zadržením Prataseviče rozhoupal k restrikcím proti Lukašenkovu režimu.

Respektuji Lukašenka, doznal se v slzách zadržený běloruský novinář. Hovořil pod nátlakem, reagují blízcí

Spojené státy obnovily sankce proti devíti běloruským státním firmám, včetně klíčové energetické společnosti Belněftěchim. Evropská unie zatím ohlásila sankční předkrm – od minulého pátku platí zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU. Regulérní sankce mají být oznámeny 21. června na zasedání ministrů zahraničí členských států.

„Z určitého hlediska jsou sankce pro Lukašenka bolestivé. Nejnebezpečnější jsou pro běloruskou moc ekonomické sankce postihující velké státní podniky. Například omezení exportu paliv nebo draslíkových hnojiv. Jejich vývoz je důležitý pro běloruskou ekonomiku,“ vysvětluje Karbalevič.

Klaskouski podotýká, že Lukašenko doufá v podporu Kremlu, v jakousi cechovní solidaritu autokratů. A spoléhá na síly vlastního represivního aparátu.

Lukašenkův režim si bez nadsázky bere jako rukojmí běloruskou občanskou společnost. „Zesílení sankcí způsobí, že občanská společnost, o kterou mají takovou starost, přestane existovat,“ pohrozil ještě v polovině dubna běloruský ministr zahraničí Vladimir Makej.

Sílící represe v zemi na východní hranici EU ukazují, že běloruský potentát to nemyslel jako planou výhrůžku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!