Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Protiruské spiknutí.‘ Malajsie nesouhlasí se závěry vyšetřovatelů o letu MH17, kteří chtějí soudit 4 osoby

Svět

  10:57aktualizováno  18:41
Kuala Lumpur - Malajsie nesouhlasí s dosavadními výsledky vyšetřování katastrofy svého dopravního letounu, v jehož troskách v létě 2014 na východní Ukrajině zahynuly téměř tři stovky lidí. Podle středečního oznámení mezinárodního týmu vyšetřovatelů budou za jeho sestřelení v nepřítomnosti souzeny čtyři osoby napojené údajně na ruské armádní tajné služby. Podle malajsijského premiéra Mahathira Mohamada jde o protiruské spiknutí. Výroky malajsijského premiéra kritizoval nizozemský premiér Mark Rutte.

Místo katastrofy malajského letounu Boeing 777 na lince MH17. Letadlo po sestřelení dopadlo v doněcké oblasti. Vyfoceno v roce 2014. foto: Reuters

„Jsme velmi nespokojeni. Od samého začátku šlo o politickou kampaň s cílem obvinit Rusko,“ citoval dnes 93letého premiéra malajsijský list The Star. „Už před vyšetřováním tvrdili, že to zavinilo Rusko. Pokud jde o nás, chceme důkazy. Zatím žádné nejsou, jsou jen povídačky,“ konstatoval předseda malajsijské vlády. „Je pro nás velmi obtížné takový závěr přijmout,“ dodal.

Ruští agenti řídili přepravu systému BUK. Ze sestřelení letadla MH17 budou obviněni tři Rusové a Ukrajinec

Za své vyjádření se dočkal kritiky z Nizozemska, které stojí v čele mezinárodního vyšetřování. Tamní premiér Mark Rutte řekl, že Mahathirova slova „rozsévají zmatek“. „Podle mých informací - a pochopitelně to cítím stejně - jsou z tohoto příbuzní (obětí) velmi zklamaní,“ citovala jej agentura AFP.

Součástí prezentace zprávy byly i fotografie z šetření nehody.
Separisté hlídají místo havárie MH17 u vesničky Hrabove.

Při sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines v létě 2014 zahynulo všech 298 lidí na palubě, z toho 196 byli Nizozemci. „Je to neuvěřitelný plivanec do tváře příbuzných obětí v Malajsii i Nizozemsku,“ komentoval slova malajsijského premiéra Piet Ploeg, který předsedá nadaci zastupující nizozemské pozůstalé.

Katastrofu letounu Boeing 777 letícího na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru vyšetřuje mezinárodní skupina, v níž jsou kromě expertů z Nizozemska, Belgie, Austrálie a Ukrajiny také zástupci Malajsie. Už loni vyšetřovatelé dospěli k závěru, že letoun sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Nizozemsko a Ukrajina z útoku obvinily přímo Rusko.

12 odpovědných za sestřelení letadla MH17 s 298 lidmi na palubě podle organizace Bellincat.

Moskva jakýkoli podíl na incidentu popírá a podle ruského prezidenta Vladimira Putina o tom nejsou žádné důkazy. „Rusko se nikdy nevyhýbalo odpovědnosti, pokud spočívá na jeho bedrech, ale tady nejsou žádné důkazy,“ řekl ve čtvrtek Putin novinářům.

Vyšetřovatelé z podílu na sestřelení letadla obvinili ruské občany Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a Ukrajince Leonida Charčenka. Soud má začít příští rok v březnu v Nizozemsku, vzhledem k mizivým šancím na úspěch nizozemská prokuratura o vydání čtveřice nepožádala.

Je to velmi podezřelé, tvrdí letecká analytička. Svět znervózňují dva pády stejného boeingu v řádu měsíců

„Je to směšné. Někdo vystřelí, nevidíte to, ale víte, kdo to byl. Čekal bych, že budou hledat pravdu,“ prohlásil malajsijský premiér Mahathir. Popřel, že by důvodem jeho odmítavého stanoviska byl zájem nepoškodit obchodní vztahy Malajsie s Ruskem.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...