10. prosince 2018 16:41, aktualizováno  21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová ohlásila odklad hlasování o brexitové dohodě. Kvůli irské pojistce hrozí tvrdý brexit

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády. | foto: Reuters

Londýn Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová to v pondělí oznámila v Dolní sněmovně a potvrdila tak dřívější spekulace britského tisku.

Žádný termín nového hlasování premiérka neoznámila. Uvedla rovněž, že kabinet zintenzivní přípravy na takzvaný neřízený brexit pro případ, že britský parlament by nakonec dohodu neschválil. Podobně se vyjádřil Tusk, který uvedl, že unie je sice ochotna pomoci usnadnit schvalovací proces v Británii, ale „čas běží a jednáme také o naší připravenosti na možnost nedohody“. Brexitu se podle něj budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu věnovat šéfové států a vlád členských zemí EU.

10.prosince 2018 v 19:05, příspěvek archivován: 10.prosince 2018 v 19:27

I have decided to call #EUCO on #Brexit (Art. 50) on Thursday. We will not renegotiate the deal, including the backstop, but we are ready to discuss how to facilitate UK ratification. As time is running out, we will also discuss our preparedness for a no-deal scenario.

O situaci s Tuskem hovořil irský premiér Leo Varadkar. Shodli se, že připravená dohoda o vystoupení Británie z EU je nejlepším řešení a nemůže být znovu vyjednána. „Rovněž se shodli, že přípravy na možnost nedohody by se měly zintenzivnit,“ uvedl úřad irského premiéra.

Mayová na úvod svého prohlášení britským poslancům řekla, že „velmi pozorně“ naslouchala debatám v Dolní sněmovně minulý týden, čímž vyvolala hlasitý smích některých zákonodárců. „Pokud bychom pokračovali a Dolní sněmovna by zítra (v úterý) hlasovala, dohoda by byla velkým rozdílem zamítnuta,“ připustila premiérka. Dodala, že stále věří, že její dohoda dojednaná s Bruselem je ta správná. Během vystoupení Mayové se z opozičních lavic ozývalo volání „rezignujte“.

Vláda podle ministerské předsedkyně ctí výsledky referenda z roku 2016, ve kterém se britští voliči vyslovili pro opuštění evropského bloku, a odchod Spojeného království z EU uskuteční. To ale nemůže nastat bez kompromisů, zdůraznila Mayová. „Pokud chceme dosáhnout svého cíle, musíme k tomu mít prostředky,“ uvedla.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn během debaty prohlásil, že změny v brexitové dohodě musí být podstatné. „Pokud Mayová nedokáže dohodu znovu vyjednat, musí odejít,“ řekl. Labouristé ale prozatím vyloučili, že by vyvolali hlasování o nedůvěře Mayové, jak je k tomu vyzvaly menší opoziční strany. Mluvčí labouristů podle Reuters řekl, že strana tento krok podnikne, až usoudí, „že by měl větší šanci na úspěch“.

Konzervativní předsedkyně vlády připustila, že takzvaná irská pojistka, která je součástí dohody, politiky rozděluje a panují kvůli ní obavy. Záložní řešení režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem je ovšem podle Mayové pro brexitovou dohodu nezbytné. Pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem do července 2020 nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů. V takovém případě by s příchodem roku 2021 začal platit záložní plán vytvářející jednotný celní prostor Unie s Británií; opatření navíc počítá se zachováním některých pravidel evropského jednotného trhu v Severním Irsku. Proti irské pojistce vystupují především severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády, a také část konzervativců.

Podle britských médií je pravděpodobné, že poslanci dostanou možnost se k dohodě vyslovit až v lednu. Měli by tak podle britského zákona o odchodu z EU učinit do 21. ledna, uvedl deník The Guardian. Zákon z roku 2018 stanoví, že pokud dohoda nebude odsouhlasena do 21. ledna 2019, musí britská vláda do pěti dnů učinit prohlášení adresované parlamentu o svých dalších záměrech. Televize Sky News ale citovala zdroj z britské vlády, který tvrdí, že kabinet nepovažuje 21. leden za jednoznačný a zákonem stanovený termín.

Podle mluvčího Mayové bude hlasování záležet na tom, zda se Londýnu podaří získat v Bruselu „dostatečné záruky“, které by Dolní sněmovnu uspokojily. Premiérka bude nastalou situaci řešit i se svými evropskými partnery. „Jak premiérka řekla, během následujících několika dní se bude setkávat se svými partnery v ostatních členských zemích, aby s nimi prodiskutovala obavy, které zazněly v (britském) parlamentu,“ stojí v prohlášení Mayové. Již v úterý se například v Haagu setká se svým nizozemským protějšekm Markem Ruttem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz