1. prosince 2015 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti málem zabili českého řidiče v Calais. Stačil jim ujet

Imigranti prchají před francouzskou policií v Calais. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imigranti prchají před francouzskou policií v Calais. | foto: Reuters

CALAIS Migranti u francouzského města Calais minulý týden málem zabili českého řidiče kamionu, když do jeho předního skla hodili dlouhý dřevěný kůl a poté se vrhali na vozidlo. Informoval o tom britský zpravodajský portál Breitbart. Řidiči se naštěstí podařilo zrychlit a rozvášněným cizincům ujet.

Podle řidičovy přepravní společnosti kontaktované serverem iDnes.cz se podobné incidenty u přístavu stávají stále častěji. „Popojížděl ve frontě před trajektem a imigranti ho napadli dřevěným kůlem, hodili mu ho do okna. To okno mu propíchli a ten kůl se zastavil až o sedačku spolujezdce,“ popsal dnes serveru iDnes.cz celý incident z minulé středy Radek Novák z vedení společnosti Vlastimil Hájek - Autodoprava.

Běženci pak podle Nováka vzali vozidlo ztečí. „Další mu hodili na přední sklo deku, aby nic neviděl a nemohl ujet. Ostatní začali šplhat po autě a snažili se dostat dovnitř. Naštěstí se deka nikde nezachytila a z předního skla hned spadla. Díky tomu (řidič) Eduard Rosenthal mohl dál pokračovat v jízdě,“ upřesnila přepravní společnost.

Web Breitbart uvedl, že uprchlíci na řidiče volali, ať zastaví a chtěli po něm jídlo, oblečení a peníze. Český řidič incident nahlásil hned v přístavu policii, která to však podle společnosti neřešila. „Ti se pouze zeptali, jestli byl při incidentu někdo zraněn, a když Rosenthal řekl, že ne, tak se tím dál policie přestala zabývat,“ uvedla podle webu společnost.

Fotky kamionu s rozbitým předním sklem a s trčícím dřevěným kůlem se rychle rozšířily na sociálních sítích. Sdíleli je hlavně účastníci facebookové skupiny řidičů kamionů mezi Calais a anglickým Doverem a jejich příznivců. Mnozí řidiči zde popisují své vlastní špatné zážitky.

Do Británie se v poslední době každý den snaží dostat z Calais přes kanál La Manche nebo tunelem pod Lamanšským průlivem na britské ostrovy desítky až stovky uprchlíků z Asie, Afriky nebo Blízkého východu. Jako dopravní prostředek volí právě kamiony, do kterých se snaží ukrýt.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.