12. listopadu 2017 19:59, aktualizováno 13. 11 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při zemětřesení na hranicích Iráku a Íránu zemřelo přes 300 lidí. Otřásal se i Bagdád

Zemětřesení (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení (ilustrační). | foto: Reuters

Bagdád/Teherán Přes dvě stovky obětí a několik stovek zraněných si vyžádalo silné zemětřesení, které v neděli zasáhlo Irák a sousední Írán. Americká geologická služba USGS uvedla, že epicentrum bylo zhruba 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy dosáhly síly kolem 7,3 stupně.

Počet obětí nedělního zemětřesení, které zasáhlo irácko-íránské pomezí, jenom v Íránu překročil 300, dalších zhruba 1700 lidí bylo zraněno. Uvedla to dnes íránská televize, která se opírá o údaje ministerstva vnitra.

Irák zatím oficiální počet obětí nezveřejnil, místní média hovoří o šesti mrtvých. Záchranné práce ale stále pokračují, obětí tak zřejmě bude více.

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh. Postihly ale i velkou část Iráku, včetně hlavního města Bagdádu, kde měly sílu 6,5 stupně.

V Íránu zemětřesení zasáhlo nejméně 14 provincií a podle státní televize bylo poškozeno nejméně osm vesnic. Panují obavy, že by počet obětí ve vesnicích mohl být vysoký, protože velká část domů je zde z cihel z nepálené hlíny, ty se pak lehce zřítí. Zemětřesení bylo cítit i v hlavním městě Teheránu. Některé vesnice jsou bez proudu.

Otřesy podle médií pocítili také v Turecku a části Izraele.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz