25. srpna 2017 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozsáhlý útok zvukem na ambasádě USA v Havaně? Poškozený sluch má 16 Američanů

Vlajka USA a Kuby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka USA a Kuby. | foto: Reuters

WASHINGTON/HAVANA Vážné poškození sluchu utrpělo v posledním roce na Kubě nejméně 16 členů diplomatického a dalšího personálu americké ambasády. Oznámila to v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států, podle níž Kuba s USA spolupracuje na vyšetřování. Američané se stali obětí útoku zvukovým zařízením, napsala agentura AP.

O incidentech se americké úřady zmínily již dříve, až nyní ale zveřejnily počet postižených. Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová nicméně uvedla, že problémy se mohou objevit ještě u dalších osob.

Podle Nauertové již k incidentům nedochází, USA ale stále neznají pachatele a polohu zařízení, které zdravotní újmu způsobilo. Všech 16 obětí jsou občany USA. Některé léčí ve vlasti a ostatní na Kubě.

Případem se zabývá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Washington také koncem května vypověděl z USA dvojici kubánských diplomatů, veřejnost se to ale dozvěděla až v srpnu.

Americká ambasáda na Kubě.

Americká ambasáda na Kubě.

AP již dříve uvedla, že nejméně pět amerických diplomatů v Havaně bylo vystaveno útokům zvukového zařízení instalovaného na neznámém místě v jejich blízkosti. Pomocí signálu o vlnové délce mimo běžnou slyšitelnost jim vážně poškodilo sluch. V některých případech prý byly postiženy i jejich partnerky.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Ke zmíněným incidentům došlo podle AP na podzim loňského roku a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni se vrátit do své země.

Server BBC nedávno informoval, že poškození sluchu a bolesti hlavy utrpěli na Kubě také kanadští diplomaté. Případy vyšetřuje kanadské ministerstvo zahraničí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz