7. srpna 2019 7:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší krize v Hongkongu od roku 1997, kdy přešel pod naší správu, míní čínské úřady

Spoluobčané se shromažďují před policejní stanicí, aby požadovali propuštění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoluobčané se shromažďují před policejní stanicí, aby požadovali propuštění... | foto: AP Photo

Hongkong Hongkong čelí největší krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Podle agentury Reuters to ve středu řekl šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming.

Čang, který patří k nejvýše postaveným čínským činitelům pověřeným dohledem na záležitosti Hongkongu, hovořil o krizi při jednání v jihočínském městě Šen-čen. O situaci v Hongkongu na místě mluvil s hongkongskými vyslanci.

ze všech dosavadních protestů

Slzný plny není v posledních dnech v ulicích Hongkongu výjimkou.
Nechybí střety s policií, které jsou ale zároveň jedním z důvodů, proč lidé...

Od začátku června se v Hongkongu konají protesty. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.

Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.

ČTK