5. července 2019 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kapitánka zažaluje Salviniho za urážku. Rozmazlené německé komunistky se nebojím, reagoval italský ministr

Italský ministr vnitra Matteo Salvini při návštěvě policejní školy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský ministr vnitra Matteo Salvini při návštěvě policejní školy. | foto: ČTK

ŘÍM Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 zažaluje italského ministra vnitra Mattea Salviniho za urážku. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na právního zástupce mladé ženy. Jedenatřicetiletá kapitánka Carola Racketeová, která na ostrov Lampedusa přepravila 40 migrantů, je vyšetřována kvůli možnému napomáhání nelegální migraci a ohledně toho, že nebrala v potaz pokyny veřejných činitelů.

V úterý byla Racketeová propuštěna z domácího vězení. Soud rozhodl, že neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy. Loď Sea-Watch 3 byla dočasně zabavena. Žena bude vyslýchána příští týden.

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová.
Příznivce italského ministra vnitra Mattea Salviniho drží ceduli s nápisem...

Salvini je šéfem krajně pravicové strany Liga a ve vládě prosadil tvrdou protiimigrační politiku. Racketeovou opakovaně veřejně pranýřoval, nazval ji mimo jiné pirátkou a sliboval, že bude z Itálie vyhoštěna.

„Připravili jsme žalobu na ministra Salviniho,“ řekl rozhlasové stanici Radio Cusano Campus kapitánčin právní zástupce Alessandro Gamberini. Italský ministr vnitra podle něj podněcuje k nenávisti.

Racketeová se skrývá na tajném místě, protože jí na sociálních sítích vyhrožovali znásilněním a smrtí.

„Žaloba za urážku je způsob, jak vyslat signál. Když jsou lidé nuceni zaplatit hodně peněz, tak pochopí, že nemohou druhé bezdůvodně urážet,“ řekl Gamberini. Narážel tak na pokutu, kterou Salvini bude muset zaplatit, pokud soud prohraje.

Salvini se na proces těší

Italský ministr vnitra a vicepremiér se na blížící proces podle všeho těší, uvedla agentura Reuters. „Ona porušila zákon, zaútočila na italskou vojenskou loď a teď mě bude žalovat,“ reagoval. „Gangsterů se nebojím, a už vůbec ne bohaté a rozmazlené německé komunistky!“ napsal Salvini na twitteru.

05.července 2019 v 10:07, příspěvek archivován: 05.července 2019 v 20:05

Infrange leggi e attacca navi militari italiane, e poi mi querela. Non mi fanno paura i mafiosi, figurarsi una ricca e viziata comunista tedesca! Bacioni https://t.co/9CTRhoIT2C

Útokem na vojenskou loď Salvini myslel kolizi v přístavu, když loď Sea-Watch 3 minulý týden při nepovoleném vplutí do přístavu přimáčkla policejní člun k přístavní hrázi. V úterý ale soud vyhodnotil, že šlo o neúmyslný čin, a navíc došel k závěru, že člun policistů lze pokládat za vojenskou loď jen v mezinárodních vodách. Ministr vnitra kapitánce za neobratný manévr hrozil deseti lety vězení.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?