Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nesahej na můj kostel!‘ Francii postihla hysterie kvůli přeměně kostelů v mešity

„Nesahej na můj kostel“ - pod tímto názvem mohou Francouzi podepisovat petici,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nesahej na můj kostel“ - pod tímto názvem mohou Francouzi podepisovat petici,... | foto: TwitterReprofoto

PAŘÍŽ/PRAHA Když mluvil před měsícem rektor Velké pařížské mešity Dalil Boubakeur o potřebě zdvojnásobit počet mešit v zemi, zeptal se ho novinář, zda by se na mešity nemohly přeměnit opuštěné kostely. „Je to delikátní problém, ale proč ne?“ odvětil Boubakeur. Jeho slova byla sice opatrná, přesto ale ve Francii rozpoutala vlnu emocí.

Minulý týden pak pravicově konzervativní týdeník Aktuální hodnoty zveřejnil na svém webu petici s názvem „Nesahej na můj kostel“, která myšlenku přeměnit kostely v mešity odmítá. Ostře formulovaná petice zmiňuje hned v první větě islámský terorismus a odsuzuje „prohlášení, která vážně útočí na katolíky“.

Petice se odvolává na francouzské kulturní hodnoty a zdůrazňuje, že kostel není to samé co mešita: „Předstírat, že jde o stejné kulty, je skandálním popřením reality.“

Podepsal i Sarkozy

Text petice už podpořily tisíce Francouzů. Mezi třiceti osobnostmi, které pod ni připojily svůj podpis, jsou mimo jiné i filozofové Pascal Bruckner a Alain Finkielkraut, spisovatel Jean Raspail, bývalý prezident Nicolas Sarkozy nebo nacionalistický politik a někdejší europoslanec Philippe de Villiers. Jak zmiňuje v listu Le Nouvel Observateur novinář a spisovatel Jacques-Marie Bourget, nápadná je podobná politická orientace signatářů – ve velké většině případů jde o konzervativce antiliberálního ražení. Bourget si také myslí, že hlavním cílem petice je upoutat pozornost a zvýšit prodej týdeníku, který ji přinesl.

Zajímavé je, že s jedinou výjimkou nepodepsali petici žádní další představitelé katolické církve. Jejich důvody vysvětlil Michel Dubost, biskup z Evry, který je zároveň šéfem Rady pro vztahy mezi náboženstvími: „V tuto chvíli si otázku přeměny kostelů v mešity nikdo reálně nepokládá.“

Podle Michela Dubosta nestojí za to stavět jedny proti druhým a vést náboženskou válku tam, kde není. Dubost si také myslí, že pro svatostánky je pořád lepší, když se přemění v mešity, než když se z nich stanou restaurace nebo dokonce diskotéky. I signatáři petice přitom přiznávají, že návštěvnost některých venkovských kostelů ve Francii je nízká a že jejich spravování mnohdy pro církev představuje velkou finanční zátěž.

Téma, které neexistuje

Prakticky stejně jako biskup Dubost argumentovala i vlivná politička opozičních Republikánů Nathalie Kosciuzsková-Morizetová, která sice bývala blízkou spolupracovnicí Sarkozyho, několikrát se už ale proti němu vymezila. „Tuto petici bych nepodepsala, protože se pokouší jitřit téma, které ve skutečnosti neexistuje,“ řekla v rádiu France Info.

Petici odmítli podepsat i další republikánští politici – a zároveň Sarkozyho budoucí soupeři v prezidentských primárkách – Alain Juppé a François Fillon. V řadách signatářů nefigurují ani politici krajně pravicové Národní fronty, které autor textu Denis Tillinac neoslovil.

Přeměnu kostelů na mešity podle průzkumu agentury Ifop odmítá 67 procent Francouzů, procento se pak ještě zvyšuje, pokud se tazatelé obracejí na katolíky. Těch praktikujících žijí v zemi asi čtyři miliony, k dispozici mají 40 tisíc kostelů.

Muslimů žije ve Francii podle mnohých odhadů až pět milionů, mešit je zde ale jen 2500, další tři stovky se pak stavějí. Právě nedostatek mešit může být podle francouzské vlády jedním z faktorů, proč se věřící obracejí k radikálnímu islámu.

Anoura Kibbech, který před časem nahradil Boubakeura v čele Francouzské rady pro muslimskou víru, si myslí, že by se o stavbu nových mešit měli věřící postarat sami. Řešením jsou podle něj „projekty v lidském měřítku, které si mohou věřící zaplatit sami, spíše než velké mešity-katedrály“. Listu Metronews také řekl, že by mešity měly zapadat do francouzské architektury.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!