130 let

Společný výcvik amerických a afghánských vojáků | foto: Reuters

V USA zmizelo 44 afghánských vojáků. Má se jich Amerika bát, nebo si chtěli užít?

Svět
  •   10:30
WASHINGTON - Ve Spojených státech amerických se pohřešuje za necelé dva roky 44 afghánských vojáků, kteří se tam účastnili armádního výcviku. Zástupci Pentagonu vidí za jejich zmizením snahu o nelegální začlenění se do americké společnosti. Ačkoliv se vzhledem k celkovému počtu vojáků cvičených v USA nejedná o tak vysoké číslo, incidenty vyvolaly otázky ohledně bezpečnosti státu.

Od ledna roku 2015 zmizelo v USA 44 afghánských vojáků. „Jen od září opustilo bez povolení výcvikovou základnu osm z nich,“ uvedl agentuře Reuters tiskový mluvčí Pentagonu Adam Stump. Spojené státy jich do svého armádního výcviku přijaly od roku 2007 kolem 2 200. A ačkoliv útěky nejsou neobvyklé ani u ostatních zahraničních vojsk, které se cvičení účastní, počet utečenců nikdy nebyl takto znepokojující.

Taliban koordinovaně zaútočil na afghánské město Kundúz

Vláda prezidenta Baracka Obamy vynaložila na výcvik afgánských bojovníků miliardy dolarů. Vyzrazení informací o zmizení několika z nich by tak mohlo sloužit jako argument přáznivců Donalda Trumpa, republikánského kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Ten v minulosti Obamu obvinil, že v přijímání migrantů z muslimských zemí selhal.

Sám se naopak v případě vítězství zavázal k zaujmutí mnohem tvrdšího postoje. Vedle plánu na vybudování zdi na americko-mexické hranici navrhl rovněž dočasný zákaz vstupu muslimů na americkou půdu. Poté, co Američans s afghánskými kořeny OmarMateern zabil letos v červnu v orlandském gay klubu 49 lidí, prohlásil Trump, že „dokud jsme v pozici, kdy musíme lidi přicházející do naší země řádně prověřovat“, zákaz imigrace by měl trvat.

Společný výcvik amerických a afghánských vojáků
Společný výcvik amerických a afghánských vojáků

Riziko z Talibanu

Zásadní otázkou je, zda „uprchlíci“ chtějí jen poklidně žít v USA a užívat si snu, že jednou zbohatnou a začlení se do společnosti, nebo jde o potencionální atentátníky. Někteří lidé se totiž bojí, že se jednalo o extremisty sloužící v afghánské armádě, kteří jen využili příležitost, jak se dostat do země „velkého satana“.

„Všichni Afghánci v tréninkovém programu jsou před příjezdem do USA prověřováni, zda se nepodíleli na porušování lidských práv a nejsou napojeni na militantní skupiny,“ řekl mluvčí Pentagonu Stump. Přesto ministerstvo obrany nyní zkoumá způsoby, které by kritéria výcviku ještě zpřísnily a snížila se tak pravděpodobnost, že z něj budou jedinci utíkat.

Vedle nedostatku ekonomických příležitostí by podle expertů mohly za jejich útěky být i nízká morálka a nedostatečná odborná příprava v boji proti Talibanu. Ten v současnosti v Afghánistánu kontroluje dokonce mnohem větší území než v roce 2001, kdy napadl USA

Příslušníci Talibanu se mnohdy infiltrovali i do afghánské armády. Podle zástupce ministerstva obrany, který s agenturou Reuters hovořil pouze pod podmínkou zachování anonymity, ale neexistuje žádný důkaz, že by některý z těch, co se skrývají, prováděl trestný čin nebo představoval pro Spojené státy hrozbu.

Autor: rsa