130 let

Hustý kouř stoupající z místa výbuchu. | foto: ČTK

Mohutné exploze otřásly čínským městěm Tchien-ťin. 50 mrtvých, stovky zraněných

Svět
  •   19:32aktualizováno  13. srpna 18:36
Na nejméně padesát mrtvých a 700 zraněných stoupla bilance dvou mohutných výbuchů nebezpečného materiálu, které ve středu večer místního času otřásly čínským přístavním velkoměstem Tchien-ťin. Mezi mrtvými je i dvanáct hasičů z více než tisícovky těch, kteří byli nasazeni do boje proti požáru. Oficiální tisková agentura Nová Čína uvedla, že 71 zraněných je ve vážném stavu.

Jeden z obyvatel města zachytil na videu mohutnou explozi jedné ze staveb, která podle všeho vyvolala výbuchy dalších. Podle uživatele sítě reddit.com, oficiální místa a televize CCTV hlásí, že první výbuch byl palivové stanice. Reportér stanice Tanggu TV ale přišel s názorem, že šlo o výbuch skladu nebezpečných materiálů.

zdroj: www.youtube.com

Podle tchien-ťinských hasičských sborů měly být exploze tři. První vyvolala další dvě, rychle po sobě následující exploze.

Češi zraněni nejsou

Zástupce českého velvyslance v Číně Zbyněk Noha České televizi řekl, že v Tchien-ťinu žije asi 30 Čechů, všichni jsou v pořádku, neutrpěli ani žádné zranění. Ve městě má podle Nohy své hlavní sídlo firma Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „Od rána je naše velvyslanectví v kontaktu s českými rodinami ... ty stejně jako čínské úřady potvrdily, že mezi oběťmi ani mezi zraněnými nikdo z Čechů není,“ uvedl v ČT zástupce velvyslance.

„Home Credit má nyní v Tchien-ťinu 44 expatů, převážně Čechů a Slováků, což jsou manažeři, experti a jejich rodinní příslušníci. Podle průběžných zpráv jsou všichni expati, jejich rodiny a podle dostupných informací také všichni naši místní zaměstnanci v pořádku,“ řekl mluvčí Home Creditu Milan Tománek. Před polednem pražského času byla podle něj z preventivních důvodů dokončena jejich evakuace do přechodného náhradního ubytování v hotelu Shangri-La v centru Tchien-ťinu. Výrazem expat se rozumí člověk, který žije mimo svou vlast.

Rozlehlý přístav Tchien-ťin, desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu. Exploze vyvolaly rozsáhlý požár, tlaková vlna napáchala škody do vzdálenosti několika kilometrů. 

V přístavním skladišti průmyslové zóny Pin-chaj došlo před půlnocí místního času v jednom přepravním kontejneru k explozi, která vyvolala další výbuch v sousedních kontejnerech, uvedla policie. První výbuch měl podle expertů sílu tří tun trinitrotoluenu, druhý byl mnohem větší a měl sílu 21 tun TNT. Ve skladišti bylo podle agentury Nová Čína uloženo „nebezpečné zboží“, buď trhaviny, nebo zápalné látky, majitelé ale měli údajně všechna potřebná povolení. Neštěstí nicméně budí pochyby, zda materiály byly bezpečně uloženy.

Průmyslové středisko Tchien-ťin

Město Tchien-ťin, kde žije zhruba 15 milionů obyvatel, je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým střediskem se silnými hospodářskými vazbami na Peking. Od poloviny 19. století je významným přístavem a branou k čínské metropoli. Přístav sdělil, že i přes výbuch funguje normálně.

Skladiště vlastní firma Ruihai Logistics. Ta na své webové stránce uvádí, že má oprávnění k nakládání s nebezpečnými materiály a že ročně přepravuje asi milion tun nákladu. Námořní bezpečnostní úřad v Tchien-ťinu ve čtvrtek podle agentury AP sdělil, že inspekce dodržování bezpečnostních pravidel před dvěma roky zjistila, že tato společnost porušila předpisy. Při kontrole 4325 kontejnerů byly v pěti případech zjištěny problémy s balením.

Bezpečnostní úřad rovněž uvedl, že v přístavu bylo zkontrolováno celkem více než 14 tisíc kontejnerů pěti firem. Závady inspekce odhalila u 29 z nich. Hlavním problémem bylo nedostatečné označení, že se jedná o nebezpečný materiál.

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval místní úřady k plnému nasazení sil na záchranu zraněných a co nejrychlejší uhašení požáru. Místní úřady ale ve čtvrtek hašení požáru pozastavily a zdůvodnily to nedostatečnými informacemi o obsahu a množství nebezpečných látek ve skladišti.

Ohnivý kotouč a silný výbuch

Očití svědkové vypověděli, že nejprve zahlédli obří ohnivý kotouč, po němž zazněl silný výbuch. Obyvatelé okolních obcí se údajně domnívali, že jde o zemětřesení. Okolní domy jsou bez elektrického proudu, tlaková vlna rozbila stovky oken. Požár v místě výbuchu dosahoval výše stovek metrů. Výbuch zaznamenaly i družicové snímky, tvrdí ruská média.

„Spal jsem, když se nám zničehonic roztřásly okna a dveře a my jsme uslyšeli ty exploze. Nejdříve jsem si myslel, že je to zemětřesení,“ řekl agentuře Reuters čtyřiadvacetiletý Kuan Siang, žijící asi sedm kilometrů od místa neštěstí. Obavy ze zemětřesení měla zpočátku i Čang S’-jü: „Vyběhla jsem bosa a až venku jsem si uvědomila, že jde o výbuch,“ řekla agentuře AP.

Místní pozorují následky výbuchu.
Policisté pomáhají zraněnému.

Město Tchien-ťin, kde žije zhruba 15 milionů obyvatel, je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým střediskem se silnými hospodářskými vazbami na Peking. Od poloviny 19. století je významným přístavem a branou k čínské metropoli. Přístav sdělil, že navzdory středeční explozi funguje normálně.

Průmyslová neštěstí nejsou v překotně se industrializující Číně ničím neobvyklým. Před rokem zabil výbuch v továrně na automobilové součástky ve východní Číně 75 lidí.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Mohlo by vás zajímat