Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Od zásypu k drogám. Na smrtící opiátové krizi v USA se prý podílela i firma Johnson & Johnson

Firma Johnson & Johnson věděla, že opioidy jsou návykové a způsobují poškození,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Johnson & Johnson věděla, že opioidy jsou návykové a způsobují poškození,... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Firma Johnson & Johnson se dostala před soud. Podobně jako Purdue Pharma se totiž podle státních zástupců podílela na vytvoření masivní opioidové krize v USA, jejíž následky zabíjejí ročně více lidí, než zbraně.

„Nejhorší lidmi vytvořenou zdravotní krizi v historii země“ vyvolala podle prokurátorů amerického státu Oklahoma společnost Johnson & Johnson, kterou v českém prostředí většina lidí zná jako výrobce drogistických potřeb pro děti. Společnost podle státních zástupců vedla „cynickou, klamavou, mozky vymývající kampaň za miliony dolarů“, jejímž cílem bylo zvýšit prodej silných léků proti bolesti – opioidů.

Stát Oklahoma totiž společnost Johnson & Johnson zažaloval za škody způsobené šířením opiátové krize. Při úvodních řečech soudního procesu, který začal v úterý, ministr spravedlnosti a generální prokurátor Mike Hunter nazval soudní proces „dnem zúčtování“ a obvinil firmu z „ničení životů a rodin“.

Podle posledních dat Centra pro kontrolu nemocí zemře denně na území USA kolem 130 lidí na předávkování opiáty, což je dokonce více než počet úmrtí způsobených střelnými zbraněmi (108 lidí denně).

Předávkování běžně předepsanými drogami v letech 1999-2017 mělo na 400 tisíc obětí, tedy více, než syntetické opioidy a heroin. V roce 2017 pak v zemřelo na předávkování 70 200 lidí a v 68 procentech byly přítomny léky na předpis.

Firma Johnson & Johnson měla údajně společně s firmou Purdue Pharma, a izraelskou Teva Pharmaceuticals od 90. let nutit lékaře, aby předepisovali v masivním měřítku léky proti bolesti za pomoci lží.

Podle prokurátora Brada Beckwortha se Johnson & Johnson snažila lékaře přesvědčit, že její opioidy jsou „bezpečné a efektivní pro každodenní bolest“ a vytvářela iluzi, že její léky nejsou návykové.

Škody za miliardy

Obhájci společnosti podobná tvrzení zopakovali i u soudu. Tvrdili, že závislost na jejich lécích se objevovala minimálně. Podle státních zástupců se ale Johnson & Johnson dopustila „narušení veřejného pořádku“, které si v budoucnu vyžádá mezi 12,7-17,5 miliardy dolarů (295-406 miliard korun) v nápravných prostředcích.

Soudce Thad Balkman bude rozhodovat o sporu Oklahoma v. Johnson & Johnson.

Soudce Thad Balkman bude rozhodovat o sporu Oklahoma v. Johnson & Johnson.

Přestože je společnost Johnson & Johnson známá především jako výrobce šampónů pro děti a dětského zásypu, vyrábí také fentanylové náplasti, které mohou být předepsány na silnou bolest. Fentanyl přitom patří do skupiny léků známých jako opioidová analgetika, která jsou schopná změnit způsob, jakým tělo reaguje na bolest a co člověk cítí.

Je však používán i jako rekreační droga a často bývá smícháván s heroinem či kokainem. Podle serveru BBC stál fentanyl společně s OxyContinem za rychlým šířením opioidové krize, i díky vysokým výdělkům, které putovaly do kapes pašeráků.

Jedni z mnoha

Soudní proces v Oklahomě je jen posledním příkladem boje státu s farmaceutickými firmami. Na území Spojených států jich má proběhnout na 2 tisíce. Podobně tak začátkem tohoto měsíce dospěla společnost Teva Pharmaceuticals k mimosoudnímu vyrovnání se státem Oklahoma a musela zaplatit 85 milionů dolarů (cca 2 miliardy korun) za podíl na opioidové krizi.

Raymond Sackler s manželkou.

Raymond Sackler s manželkou.

Firma Purdue Pharma, která je rovněž považována za spouštěče celé krize, pak v mimosoudním vyrovnání v březnu zaplatila státu Oklahoma 250 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). Miliardářská rodina Sacklerových vlastnící Purdue Pharma pak byla navíc v březnu letošního roku obviněna, že se pokoušela před soudem skrýt majetek a odváděla miliony do jiných firem, aby platila u vyrovnání menší částky. Rozsudek v tomto případě zatím nepadl.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...