Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oválná pracovna podle Trumpa. Babiš navštívil naprosto jiný interiér než Nečas

Svět

  19:11
WASHINGTON/PRAHA - Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek zavítal do Bílého domu, který slouží jako sídlo amerického prezidenta již více než dvě stě let. Místo pro výstavbu rezidence vybral údajně sám první americký prezident George Washington a základní kámen položil 13. října 1792. Washington přesto v Bílém domě nikdy nebydlel, jako první hlava USA zde žil až jeho nástupce John Adams.

Změna interiéru Oválné pracovny s příchodem prezidenta Donalda Trumpa. foto: Jonathan Ernst/White House Official

Detailní popis Bílého domu.

Rezidence byla původně nazývána Prezidentský palác, ale časem si získala oficiální jméno Bílý dům. Bílou fasádu přitom neměla od začátku. Tu získala až několik let po dokončení stavebních prací, konkrétně poté, co ji Britové během války v roce 1814 podpálili.

První Babišův den v USA: Inovace, CIA i basketbal

Předseda české vlády k Bílému domu dorazil v doprovodu své manželky po cestě vedoucí přes jižní trávník, na kterém se odehrávají veškeré oficiální akce pořádané Bílým domem pro veřejnost, stejně jako čestné vojenské přehlídky. Před jižním vchodem pak na Babišovi čekal 45. prezident USA Donald Trump v doprovodu první dámy Melanie Trumpové. Po uvítací ceremonii a fototermínu oba páry pokračovaly skrze Jižní průčelí do vestibulu, kde se premiér Babiš již bez přítomnosti médií zapsal do pamětní knihy a následně představil prezidentovi USA českou delegaci.

Prezident Obama přijal na návštěvu nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.

V doprovodu svých manželek se pak oba státníci odebrali přes západní křídlo do nejznámější místnosti Bílého domu, tedy do Oválné pracovny. Tu jako první využíval až 27. prezident William Howard Taft (vládl v letech 1909-1913), za jehož vlády bylo dobudováno západní křídlo. Dominantními prvky jsou tři velká okna za prezidentským stolem směřující na jih, na severní straně pokoje je naopak krb. Bývá zvykem, že si pracovnu každá hlava Spojených států přizpůsobí podle svého vkusu. Častokrát se tak děje za spolupráce s designéry pod dohledem prvních dam.

Odlišné závěsy i koberec

Rozdíly mezi prezidentskými variacemi jsou většinou markantní na první pohled. Na premiéra Babiše tak v Oválné pracovně čekaly naprosto odlišné závěsy kolem oken a jiný koberec, než na jeho předchůdce Petra Nečase, který Bílý dům navštívil v roce 2011 za vlády prezidenta Obamy.

Původní návrh prezidentovy pracovny z roku 1909. Narozdíl od finální verze jsou...
Oválná pracovna za vlády prezidenta Geralda Forda v 70. letech.

Obamovy červené závěsy nahradily zlaté, z nábytku pak prezident Trump na místě ponechal jen stůl vyrobený ze dubového dřeva britské fregaty Resolute. Ten darovala prezidentovi USA Rutherfordu Hayesovi britská královna Viktorie v roce 1880. Oválnou pracovnu nejznámější stůl na světě opustil jen jednou, a to po smrti prezidenta Johna F. Kennedyho, kdy jej jeho nástupce propůjčil na putovní výstavu.

Koberec předchozího prezidenta Baracka Obamy s vetkanými výroky nahradil Trump kobercem zlaté barvy s girlandami na obvodu, což pamětníkům připomnělo koberec, který Oválnou pracovnu zdobil za vlády George Bushe mladšího. Uprostřed koberce již tradičně bývá symbol prezidentské pečeti, poprvé se však objevil až po druhé světové válce za vlády prezidenta Harryho S. Trumana, za jehož vlády prošel Bílý dům rozsáhlou rekonstrukcí a z domu se zachovaly jen obvodové zdi. Vše ostatní nechal prezident vybourat. Po tříleté přestavbě se nastěhoval zpět. Dekorace interiérů pak nejvíce změnila žena prezidenta Kennedyho, která dala novou podobu i prezidentově kanceláři.

Návrat Churchilla

V Oválné pracovně se s prezidenty mění samozřejmě i dekorace, busty a obrazy. V pracovně, kterou navštívil premiér Babiš, se tak například znovu objevila busta Winstona Churchilla, kterou Obama nechal odstranit. Proti stolu prezidenta nad krbem však téměř vždy visela podobizna první prezidenta USA George Washingtona. Právě pod ní usedl do zlatě potaženého křesla po boku Donalda Trumpa i Andrej Babiš.

Takto vypadá prezidentská kancelář za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Předseda české vlády se v pracovně zdržel přibližně dvacet minut a následně se přesunul do Jednacího sálu kabinetu, kde proběhlo bilaterální jednání za přítomnosti amerických ministrů, vysokých úředníků Bílého domu i amerického velvyslance v České republice.

Premiérova manželka Monika Babišová se mezitím v doprovodu první dámy odebrala na prohlídku západního křídla, které je vnímáno jako skutečné centrum moci, jelikož zde nalézá mimo kancelář prezidenta i pracovna viceprezidenta a vedení Bílého domu.

Babišovi ovšem navštívili pouze zlomek prezidentského sídla. V něm se nachází celkem 132 místností, tři kuchyně a šestnáct ložnic, ale také zubní ordinace, lékařský pokoj, bowlingová dráha, kino, plavecký bazén i podzemní úkryt.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat