Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jako Schwarzenberg proti Zemanovi. A Fico má prezidentství, komentují Slováci

Předseda parlamentu Peter Pellegrini zvítězil v druhém kole slovenských prezidentských voleb. Přišel ho podpořit i premiér Robert Fico. (6. dubna 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Peter Pellegrini zvítězil ve slovenských prezidentských volbách nad Ivanem Korčokem díky mobilizaci vesnic a podpoře maďarských voličů i extrémních vrstev společnosti, myslí si slovenští pozorovatelé. Slovenští novináři výsledky považují i za vítězství slovenského premiéra Roberta Fica, jemuž se v podstatě dostal do rukou prezidentský palác.
  7:08

„Zafungoval model jako při volbách v České republice, kdy proti sobě stáli Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Města byla nadšená, vyhajpovaná volbou velmi sympatického kandidáta, pana Schwarzenberga. Venkov zabral a v podstatě tu volbu města znemožnil,“ řekl zpravodajskému portálu HNonline.sk slovenský marketingový odborník Michal Ruttkay.

Schwarzenberg se střetl se Zemanem v první české přímé volbě prezidenta v roce 2013. Tu nakonec vyhrál se ziskem 54,8 procenta hlasů Zeman. Schwarzenberg obdržel 45,2 procenta hlasů, rozdíl tak byl skoro půl milionu hlasů.

„Pellegrini to nakonec dal na Zemana,“ zní titulek článku komentátora Petera Tkačenka pro deník SME. Podle něj se bezprostředně po prvém kole slovenských prezidentských voleb uvádělo, že slovenský kandidát na hlavu státu musí předvést stejný výkon jako český exprezident v roce 2018, kdy dostal více hlasů než v souboji se Schwarzenbergem a porazil vyzyvatele Jiřího Drahoše. Tkačenko podotýká, že Pellegrinimu se skutečně povedlo zopakovat Zemanův úspěch.

Ruttkay se domnívá, že Pellegrinimu pomohlo oslovení maďarských voličů. Předseda slovenského parlamentu podle něj těžil i ze získání voličů neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina, kteří zřejmě nechtěli udělat stejnou chybu jako v předposledních volbách, kdy nepřišli podpořit Maroša Šefčoviče, a prezidentkou se tak stala jimi neoblíbená Zuzana Čaputová.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková uvedla, že maďarští voliči se přiklonili k volbě šéfa Hlasu. „Očekávali jsme, že Peter Pellegrini bude mít při současném sčítání lidu náskok,“ řekla.

Mobilizace nenávisti, píší slovenští novináři

Slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda vyčetl slovenské opozici, že Korčoka dostatečně nepodpořila. „Kde bylo dva týdny Progresivní Slovensko?“ uvedl. Řekl, že se bojí budoucnosti, kdy vládní koalice bude mít i prezidentský palác. Pellegrini je Ficovým spojencem, premiér mu na tiskové konferenci po oznámení výsledků prezidentských voleb osobně pogratuloval, přičemž je označil přímo za „referendum o vládě“, které pro ni dopadlo dobře.

Vítěz prezidentských voleb Peter Pellegrini navštívil televizi JOJ. (7. dubna 2024)

„Robert Fico bude mít vlastního prezidenta,“ komentovala výsledky voleb šéfredaktorka slovenského deníku SME Beata Balogová. Podle ní Pellegrini nevyhrál, protože by „Korčok byl slabým kandidátem“. Fico a Pellegrini po jeho vítězství v prvním kole pochopili, že Korčoka nemohou porazit „bez intenzivnější pomoci nejextrémnějších vrstev společnosti“, které dokázali zmobilizovat, myslí si šéfredaktorka.

„Vítězství Petera Pellegriniho je zároveň vítězstvím Roberta Fica, který mu příliš nepomohl,“ uvedl šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. „Pellegriniho podrželi voliči (Ficova) Smeru a Štefana Harabina. Paradoxně o tom nerozhodl on, ale spíše nenávist k liberálům, USA, EU a všemu, co Korčok zosobňoval v antikampani vůči němu. Rozhodl strach a nenávist.“

„Pokud měl být prezidentský palác symbolem odporu proti Ficově zlé vládě, dnes padl,“ dodal Bárdy s tím, že vítězství Pellegriniho není dobrou zprávou pro zahraničně-bezpečnostní ukotvení Slovenska a jeho spojence a partnery v Evropě i ve světě.

Pellegrini podle téměř kompletních výsledků získal přes 53 procent hlasů (asi 1,4 milionu), Korčok téměř 47 procent (asi 1,23 milionu). Volební účast činila asi 61 procent, byla tedy nejvyšší od roku 1999.

Autor: