16. června 2017 8:31, aktualizováno  13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obětí londýnského požáru je už 30. Policie pátrá, zda se nestal trestný čin

Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. | foto: Reuters

LONDÝN Nejméně 30 lidí zahynulo při požáru věžového bytového domu v Londýn. Oznámil to v pátek šéf londýnské policie Stuart Cundy. Policejní vyšetřování se podle Cundyho zaměří také na otázku, zda byly v souvislosti s požárem spáchány trestné činy. Počet potvrzených obětí tak stoupl o 13. Po požáru je pohřešováno 65 lidí, napsal deník The Sun.

Šéf londýnské policie Stuart Cundy na otázku, zda je podle něj možné, že si požár vyžádal přes 100 obětí, ve čtvrtek odpověděl: „Doufám, že se počet obětí nevyšplhá k trojciferným číslům.“ Jeden z přeživších deníku The Sun popsal, jak s rodinou z domu prchali.

Zkáza Grenfell Tower a holubi.
Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký.

„V momentě, kdy jsme otevřeli dveře, zachvátil nás dým. Neměli jsme však na výběr, jelikož plameny začaly šlehat skrze okna,“ řekl s tím, že museli sejít z 21. patra a neviděli nic před sebou. „Spolu s malými dcerami a mou těhotnou ženou, která je v sedmém měsíci, jsme museli po cestě překračovat těla,“ dodal.

Většina lidí v nejvyšších patrech čtyřiadvacetipodlažního domu podle The Sun požár pravděpodobně nepřežila. Teplota žáru překročila 1000 stupňů Celsia. V šesti nemocnicích lékaři prý pečují o 74 obětí požáru, 18 lidí je ve vážném stavu.

Hasiči a policie v Londýně pokračují v práci na likvidaci následků neštěstí. Britská premiérka Theresa Mayová nařídila, aby byl požár důkladně vyšetřen. Předmětem vyšetřování byl mohly být například otázky, které se týkají dodržení protipožárních předpisů v domě, který nedávno prošel rekonstrukcí.

V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz