130 let

Kostel sv. Antonína na Srí Lance | foto: Reuters

Počet obětí útoků na Srí Lance může být až o 100 nižší, nepřesné údaje poskytly márnice

Svět
  •   7:06
Kolombo - Počet obětí sebevražedných pumových útoků o velikonoční neděli na Srí Lance může být až o 100 nižší a může se pohybovat mezi 250-260 mrtvými namísto dosud uváděných 359. S odvoláním na dva srílanské vládní činitele o tom ve čtvrtek 25. dubna informovala agentura Reuters.

„Mohlo by to být 250 nebo 260 (mrtvých). Nedokážu to říct přesně. Máme tu velkou spoustu částí těl a je těžké stanovit přesný počet (obětí),“ řekl Reuters Anil Džasinghe, generální ředitel srílanské zdravotní služby.

Podezřelý vchází do kostela sv. Sebastiána.
Podezřelý vchází do kostela sv. Sebastiána.

Také náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene, jehož ministerstvo je zodpovědné za srílanské policejní síly, uvedl, že bilance byla revidována na 253 mrtvých. Nepřesné údaje podle něj poskytly márnice.

Bomby na Srí Lance vybuchly v odvetě za střelbu na Zélandu, ukazuje vyšetřování. Zemřelo 321 lidí

Podle předchozích údajů si nedělní teroristické útoky na kostely a hotely vyžádaly 359 obětí a více než 500 zraněných. Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu.

Pátrání po pachatelích neustává

Srílanský prezident Maithripala Sirisena v pátek 26. dubna uvedl, že policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Sirisena dodal, že s IS, který se k útokům přihlásil, byli v kontaktu někteří mladí Srílančané už od roku 2013.

Prezident také obvinil premiéra Ranila Vikremasinghea, že oslabil systém tajných služeb, protože se soustředil na stíhání vojenských činitelů kvůli možným válečným zločinům během války se separatistickými Tamily.

Ze Srí Lanky byl ohlášen osmý útok, exploze nepřežilo 207 lidí. Policie zatkla sedm podezřelých

Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu. Úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ). V jejím čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším, který podle úřadů zahynul při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La.

Bezpečnostní složky dosud zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi je nasazeno asi 10 000 vojáků, kteří provádějí prohlídky a dohlížejí na bezpečnost u svatostánků, oznámila dnes armáda.

Vláda doporučila muslimům, aby se dnes modlili doma a nechodili do mešit, neboť zpravodajské služby varovaly před možnými odvetnými pumovými útoky.

Autor: ČTK