130 let
Před velkou vodou v Austrálii prchají i hadi.

Před velkou vodou v Austrálii prchají i hadi. | foto: Reuters

Před záplavami v Austrálii prchají i jedovatí hadi. A útočí na lidi

Svět
  •   10:07aktualizováno  11:12
SYDNEY - Ničivé záplavy nejsou jedinou věcí, která v těchto dnech dělá starosti obyvatelům severovýchodní Austrálie. Na útěk před velkou vodou se k nim přidali také hadi. V pondělí o tom napsal server místního deníku The Courier-Mail.

"Hadi tam jsou všude," tvrdí dvaatřicetiletá Kylie Alexanderová, kterou minulý týden uštkla pakobra východní (Pseudonaja textilis). "Během povodně se jich objevily tisíce. Snaží se dostat na vyvýšená místa, někteří skončili v domě," řekla. Po uštknutí ji prý pálila paže a do hodiny jí otekly mízní uzliny, i když použila dlahu a tlakový obvaz. "Byl to menší had a myslím, že do mě dostal jen jeden tesák, naštěstí pro mě," řekla.

Do nemocnice ve městě Mackay vzdáleném stovky kilometrů od jejího bydliště v australském vnitrozemí se dostala po asi 12 hodinách. Záchranný vrtulník kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout. Alexanderovou tak k lékařům přes zaplavené území dopravil nákladním vozem její manžel.

Čtěte také:

Do nemocnice v Clermontu, kde dostala injekci s protijedem, ujeli za tmy 140 kilometrů. Clermont povodně odřízly od okolního světa a manželé museli překonat dvě ramena rozvodněné říčky Mistake Creek. Z Clermontu ženu letecky přepravili do 280 kilometrů vzdáleného Mackay. Její stav je stabilizovaný.

Australským úřadům prý trvalo hodiny, než manželům sdělily, že vrtulník nemohou poskytnout a že se pro pomoc mají vydat přes zaplavené území.Před velkou vodou v Austrálii prchají i hadi.

Záplavy ve svazovém státu Queensland na severovýchodě Austrálie vyvolaly přívalové deště, které do oblasti minulý víkend přinesl tajfun Tasha. Velká voda zatím zasáhla 200.000 obyvatel oblasti o rozloze větší než Německo a Francie dohromady.

Rok 2010 v obrazech

Podle biologa Michaela O'Briena ze zoologické zahrady v Cairns na severu Queenslandu je nyní v pohybu mnoho druhů hadů a pavouků. "Míří k obydlím, na stromy, kamkoli daleko od vody, a proto s dostávají do kontaktu s lidmi a dochází k neštěstím," citoval ho server. Kromě hadů úřady minulý týden v zaplavených oblastech varovaly také před krokodýly.

Pomoc postiženým dopravují vojenské letouny

Živel zatopil nebo odřízl od světa více než 20 měst a do zásobování postižených oblastí byla zapojena i armáda. Od soboty byly hlášeny již tři oběti. I když déšť na většině území již ustal, voda bude v následujících dnech stále stoupat. Posledními oběťmi jsou muž a žena, jejichž vozy unesl běsnící vodní živel.

Lijáky způsobující záplavy už zeslábly. V některých oblastech bude podle meteorologů voda stoupat přinejmenším do úterní noci, možná až středečního rána místního času, a někteří obyvatelé se budou moci vrátit do svých domovů někde až po dvou týdnech. Úplné vysušení záplavových vod může trvat i měsíc.

Ve městě Bathurst 75 kilometrů západně od Sydney se v důsledku lijáků zřítila střecha kina, v němž bylo 36 lidí lehce zraněno. Záplavy postihly nejméně 200.000 lidí. Škody byly předběžně vyčísleny na miliardu australský dolarů (19 miliard korun). Vláda premiérky Julie Gillardové připravuje finanční pomoc obětem a nízkoúročné půjčky pro postižené farmáře.

"Stát Queensland se se záplavami podobného rozsahu ještě nesetkal a situace vyžaduje jednotnou vládní podporu," komentovala Gillardová katastrofu, která podle regionálního ministra financí Andrewa Frasera dosáhla "biblických" rozměrů.

Autor: ČTK