Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Samara může čekat ‚ostrou odvetu‘ Česka. Nestarají se o válečné hroby legionářů

Českoslovenští legionáři v Rusku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českoslovenští legionáři v Rusku - ilustrační foto. | foto: Wikimedia

MOSKVA/PRAHA Kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře může Česká republika přistoupit k „ostré odvetě“, jež může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. Prohlásil to v úterý v dolní komoře ruského parlamentu představitel ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj situaci sledují s „rostoucím pobouřením“. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany potvrdil nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.

Popov podle agentury TASS hovořil o letitém problému v povolžské Samaře, kde v roce 1918 českoslovenští legionáři porazili přesilu rudoarmějců a ovládli město. V bojích o přístupy k Samaře zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší. Podél železniční Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na níž budou vyryta jména legionářů. Projekt má ale nemálo odpůrců. Za výsměch obětem občanské války ho považují zejména samarští komunisté. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.

Pobouřená česká strana

Popov, který důrazně varoval před bojkotem samarských úřadů už před dvěma lety, v úterý v parlamentu konstatoval, že vedení Samarské oblasti i města Samary neplní závěry společné rusko-české komise z roku 2010 a brání vybudování pomníku už několik let.

„Neřešení tohoto problému vyvolává rostoucí pobouření české strany, což může vést ke zostřené symetrické reakci ve vztahu k ruským vojenským památníkům v Česku,“ upozornil zástupce ministerstva obrany. Problém obě strany znovu otevřou na schůzce mezivládní rusko-české komise počátkem dubna v Samaře, řekl Popov.

Caletka v úterý sdělil, že samarské úřady s odvoláním na protesty samarské veřejnosti již pět let neplní dohodu mezi ČR a Ruskem o vzájemné péči o válečné hroby. Zatímco podle mluvčího je o ruské a sovětské válečné hroby v České republice řádně pečováno na náklady obcí, krajů i ministerstva obrany, československé hroby, které byly za sovětského režimu téměř všechny zničeny, jsou obnovovány za české finanční prostředky s minimální finanční účastí ruské strany.

„Pomník ve formě gotického okna, který navrhl již zesnulý ruský architekt z Jekatěrinburgu, připomíná 117 legionářů padlých v Samaře a jejím okolí,“ dodal Caletka. Pomník je podle něj v nedůstojném stavu pět let uložen v depozitu. „České úřady své závazky plní a budou v tomto pokračovat. Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů,“ poznamenal představitel českého ministerstva obrany.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.