Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samara může čekat ‚ostrou odvetu‘ Česka. Nestarají se o válečné hroby legionářů

Svět

  18:41
MOSKVA/PRAHA - Kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře může Česká republika přistoupit k „ostré odvetě“, jež může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. Prohlásil to v úterý v dolní komoře ruského parlamentu představitel ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj situaci sledují s „rostoucím pobouřením“. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany potvrdil nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.

Českoslovenští legionáři v Rusku - ilustrační foto. foto: Wikimedia

Popov podle agentury TASS hovořil o letitém problému v povolžské Samaře, kde v roce 1918 českoslovenští legionáři porazili přesilu rudoarmějců a ovládli město. V bojích o přístupy k Samaře zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší. Podél železniční Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na níž budou vyryta jména legionářů. Projekt má ale nemálo odpůrců. Za výsměch obětem občanské války ho považují zejména samarští komunisté. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.

Pobouřená česká strana

Popov, který důrazně varoval před bojkotem samarských úřadů už před dvěma lety, v úterý v parlamentu konstatoval, že vedení Samarské oblasti i města Samary neplní závěry společné rusko-české komise z roku 2010 a brání vybudování pomníku už několik let.

Moskva kárá Samaru: Musíte mít úctu k československým legionářům

„Neřešení tohoto problému vyvolává rostoucí pobouření české strany, což může vést ke zostřené symetrické reakci ve vztahu k ruským vojenským památníkům v Česku,“ upozornil zástupce ministerstva obrany. Problém obě strany znovu otevřou na schůzce mezivládní rusko-české komise počátkem dubna v Samaře, řekl Popov.

Caletka v úterý sdělil, že samarské úřady s odvoláním na protesty samarské veřejnosti již pět let neplní dohodu mezi ČR a Ruskem o vzájemné péči o válečné hroby. Zatímco podle mluvčího je o ruské a sovětské válečné hroby v České republice řádně pečováno na náklady obcí, krajů i ministerstva obrany, československé hroby, které byly za sovětského režimu téměř všechny zničeny, jsou obnovovány za české finanční prostředky s minimální finanční účastí ruské strany.

„Pomník ve formě gotického okna, který navrhl již zesnulý ruský architekt z Jekatěrinburgu, připomíná 117 legionářů padlých v Samaře a jejím okolí,“ dodal Caletka. Pomník je podle něj v nedůstojném stavu pět let uložen v depozitu. „České úřady své závazky plní a budou v tomto pokračovat. Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů,“ poznamenal představitel českého ministerstva obrany.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat