130 let
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv | foto: Profimedia.cz

Distancuje se Medveděv? Plán invaze schválil Putin, upozornil bývalý šéf Kremlu

Svět
  •   22:20
Ruský prezident Vladimir Putin připravil a schválil plán ruské invaze na Ukrajinu, řekl bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle ukrajinských představitelů se tím snaží distancovat od ruských vojenských akcí a přisoudit veškerou odpovědnost šéfovi Kremlu. Medveděv sám označil ty, kteří válečné aktivity Rusů zpochybňují, za zrádce.

„Průběh operace, plány jejího vedení určuje vrchní velitel. Podle ústavy je to prezident,“ řekl Medveděv v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti. „Operace probíhá podle plánu. Tento plán byl připraven a schválen vrchním velitelem,“ dodal. 

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace řekl, že Rusko přistoupilo k „speciální vojenské operaci“, neboť cílů Ruska, jimiž jsou demilitarizace a „denacifikace“ Ukrajiny, nebylo možné dosáhnout diplomatickou cestou. „Dokud nebudou dosaženy výsledky demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, musí operace pokračovat, jak to zamýšlel prezident země,“ dodal Medveděv. Ukrajina se podle něj musí začít chovat jako „normální soused“.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Michail Podoljak však interpretuje slova bývalého ruského prezidenta jako snahu o přiznání, že o válce zcela rozhoduje sám Putin a pokus se od války distancovat. „Medveděv veřejně uvedl, že rozhodnutí uskutečnit těžkou speciální operaci (válku) proti Ukrajině, která zahrnuje útoky na civilisty, učinil výhradně prezident Ruské federace. To je důležitý detail skutečnosti, že se vládnoucí elita snaží od něj distancovat, neboť rozumí právním důsledkům,“ napsal na svůj twitterový účet.

Medveděv v rozhovoru zdůraznil, že podle průzkumů veřejného mínění tři čtvrtiny Rusů podporují rozhodnutí Kremlu zaútočit na Ukrajinu. Dodal, že ještě více lidí podporuje prezidenta Putina.

Ostrý výpad vůči „zrádcům“

Podle bývalého prezidenta neobyčejně tvrdé ekonomické sankce uvalené Západem Rusko pouze posílí a nezpůsobí žádné masové veřejné protesty. Naznačil též, že považuje za naivní od Západu čekat, že by sankce namířené proti významným podnikatelům úzce spojovaných s Putinem mohli ovlivnit Kreml, aby s válkou skončil.

„Zeptejte se sami sebe: může některý z těchto velkých podnikatelů mít i ten nejmenší vliv na pozice vedení země? Na rovinu vám říkám, ne, nemá,“ řekl Medveděv.

Jako Putin či mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov i Medveděv ostře zkritizoval ruské „zrádce“, kteří nesouhlasí s prezidentovými kroky. „Můžete být nespokojeni s některými rozhodnutími úřadů a kritizovat je, to je normální,“ prohlásil. „Ale nemůžete se postavit proti státu v takovéto obtížné situaci. Protože to je zrada,“ dodal.

Rusko po vypuknutí války začalo tvrdě postihovat veřejné projevy nesouhlasu s invazí. Demonstranty zatýká. Lidem za „dezinformace“ o ruské invazi hrozí až patnáct let vězení. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal nově přijatý zákon, který hrozí až 15 lety vězení za lživé zprávy o činnosti ruských státních orgánů působících v zahraničí při ochraně zájmů země a jejích občanů.

Zákon zakazující šíření lživých zpráv o ruské armádě byl přijat na počátku března nedlouho poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenskou invazi na Ukrajinu. Podle kritiků si s jeho pomocí Kreml vynucuje, aby se v Rusku nešířily informace, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení ruských sil na Ukrajině.

Ruská národní garda, podřízená přímo Putinovi, je podle médií nyní nasazována k pacifikaci dobytých území na Ukrajině.

Ruský vpád na Ukrajinu 24. února trvá už měsíc. Rusům se nedaří potlačit ukrajinský odpor, jejich postup se výrazně zastavil. 

Autor: jhr