Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský Baškorostán zavede první covid pasy v zemi, držitelům nabízí výhody. Podle Moskvy to je nevhodné

Náměstí Salavata Julajeva v hlavním městě Baškortostánu Ufě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstí Salavata Julajeva v hlavním městě Baškortostánu Ufě. | foto: Wikipedia

Moskva/Praha Ruská republika Baškorostán zavede od února covid pasy. Obyvatelé se díky nim vyhnou nepříjemným opatřením, budou dokonce mít i slevy na vybrané služby. Centrální vláda se obává diskriminace a využívat je zatím plošně neplánuje.

Covid pasy začnou v Baškorostánu  fungovat od 5. února. Webový portál místní vlády obyvatelům vystaví elektronické dokumenty se speciálním QR kódem, který potvrdí, že dostali injekci, nebo, že mají dostatek protilátek.

Dobrovolník se nechal naočkovat experimentální vakcínou proti koronaviru...
Alexander Gintsburg, šéf moskevského ústavu epidemiologického a...

„Každý po očkování dostane covid-19 pas na jeden rok,“ vysvětlila Sofia Alešinová, šéfka místního ministerstva zdravotnictví pro server Moscow Times. „Ti, kteří projdou měřením protilátek (po prodělání nákazy) a jejich úroveň imunity IgG překročí úroveň 10, dostanou pas na tři měsíce,“ dodala ministryně.

Držitelé covid pasů budou mít v rámci Baškoronstánské republiky výjimku z některých opatření. Konkrétní restrikce, kterých se úlevy budou týkat, vláda zatím nespecifikovala. Jisté nicméně je, že roušky budou i nadále povinné pro všechny. Vedení avizovalo, že lidé s protilátkami se mohou těšit na další výhody týkající slev v obchodech, hotelích či na poukazy do místních sportovišť.

Moskevské vládní špičky o rozšíření covid pasů do dalších regionů neuvažují. Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková označila podobný krok za „nevhodný“. „Rozdělovat lidi a zajišťovat jim nesouměrná práva na základě jejich imunity je chybné,“ uvedla v úterý na tiskové konferenci. Je proto nepravděpodobné, že se podobný postup bude praktikovat na celostátní úrovni.

Vláda Baškoronstánu obvinění z diskriminace odmítla a uvedla, že pasy mají sloužit pouze jako motivace pro občany, aby se nechali očkovat.

Diskuze o covid pasech probíhá od konce prosince i v zemích EU. Státy zatím s konkrétní společnou vizí nepřišly, v České republice zvažují výhody pro očkované některé firmy, jak informoval server Lidovky.cz S podobným krokem, který realizuje Vláda Baškoronstánu, přišel podle zpravodajství CNBC i Izrael.

Baškorostán leží v Povolžském federálním okruhu, při jižním Uralu. Rozlohou je o něco větší než bývalé Československo a má okolo čtyř milionů obyvatel. Zdejší ministerstvo dosud obdrželo čtrnáct tisíc dávek ruského Sputniku V, očkovalo se pouhých sedm tisíc rezidentů. Další postup podle místní vlády závisí na tom, kolik dávek jim Moskva přidělí.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...