25. října 2018 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vražda Chášukdžího byla naplánovaná, uznala Saúdská Arábie. Vyslýchá podezřelé

Novinář Džamal Chášakdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Džamal Chášakdží. | foto: ČTK

RIJÁD Vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího byla předem naplánovaná. Oznámil to saúdskoarabský generální prokurátor, jehož ve čtvrtek citovala státní televize Al-Ichbáríja. Chášukdží zemřel při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam vešel 2. října.

O tom, že šlo o předem naplánovaný čin, hovořil v úterý také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle zprávy televize Al-Ichbáríja prokurátoři vyslýchají podezřelé na základě informací, jež poskytla společná turecko-saúdská pracovní skupina.

V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž je podle Erdogana i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít a z Turecka rychle odjelo.

Chášakždí se loučí se svou snoubenkou před saúdskám velvyslanectvím.
Džamál Chášakždí v roce 2011.

Turecký prezident řekl, že čin byl spáchán v Istanbulu a tam by také měli být lidé odpovědní za vraždu souzeni. Podle Erdogana by podezřelí měli být vydáni do Turecka. Ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül prohlásil, že prokáže-li se podezření, že se na vraždě podílel i konzul, měl by být vydán. Také konzul z Istanbulu po vraždě odjel do Saúdské Arábie.

Právní odborník, na nějž se obrátila katarská stanice Al-Džazíra, ale řekl, že naděje na vydání podezřelých do Turecka je malá. Turecko a Saúdská Arábie nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ. 

Profesor mezinárodního práva William Schabas na univerzitě v Middlesexu řekl, že uzavření takové dohody je velmi nepravděpodobné. „Pokud jsou (podezřelí) v Saúdské Arábii, neexistuje právní povinnost je vydat,“ řekl.

ČTK