130 let

Budeme nadále snižovat ruské příjmy, slibují země G7. Chtějí další sankce

Svět
  •   15:13
Státy ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chtějí udržet a rozšířit sankce proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Šéfové států a vlád zemí G7 v úterním závěrečném prohlášení po summitu v bavorském alpském zámku Elmau uvedli, že chtějí ve vzájemném souladu dále snižovat ruské příjmy včetně těch z prodeje zlata. Chtějí rovněž zvážit možné stanovení cenového stropu na ruské energie. G7 také vyzvala Čínu k dodržování lidských práv.

„Budeme stát za Ukrajinou tak dlouho, dokud to bude třeba. Poskytneme jí potřebnou finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu v její statečné obraně suverenity a územní celistvosti,“ uvedli představitelé Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa a USA, jejichž země skupinu tvoří.

„Budeme pokračovat v uvalování tvrdých a dlouhodobých opatření proti Rusku, abychom tuto válku pomohli ukončit,“ konstatovali státníci. „Zůstáváme pevně odhodláni dále koordinovat bezprecedentní sankce, dokud to bude třeba. Budeme postupovat jednotně v každé fázi a budeme snižovat ruské příjmy včetně těch ze zlata,“ dodali.

Spojené státy, Británie, Kanada a Japonsko na summitu oznámily, že zakážou dovoz ruského zlata. Evropská unie, která se vrcholné schůzky rovněž zúčastnila, chce o tomto odvetném opatření jednat, přičemž její představitelé se k takovému kroku staví vstřícně.

Spojené státy hodlají také zavést cenový strop na ruskou ropu, aby znemožnily Rusku vydělávat na vysokých cenách energií. EU má vůči tomu výhrady, v závěrečném komuniké se nicméně země G7 zavázaly, že prověří možnosti „dodatečných opatření, jako jsou cenové stropy“.

„Ujišťujeme, že naším závazkem je postupně se zbavit závislosti na ruských energiích, a to bez kompromisů vůči našim klimatických cílům,“ dodali představitelé G7.

Určení horní hranice cen ruské ropy, za kterou by musela Moskva svým odběratelům surovinu prodávat, na tiskové konferenci podpořil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Někteří producenti a spekulanti na válce vydělávají velké peníze,“ prohlásil. Uvedl, že se vstřícně staví i k zastropování cen ruského plynu, což by podle něj bylo snadněji uskutečnitelné opatření. Pro fungující stanovení maximálních cen ruské ropy je potřeba rozšířit alianci kupujících, dodal.

Scholz zastropování cen ruské ropy označil za velice náročný projekt, který je potřeba nejdříve dobře připravit včetně nezbytných mechanismů, aby mohl vůbec fungovat.

Scholz na tiskové konferenci hovořil také o roli Číny, na jejíž podporu Moskva spoléhá. „Očekáváme, že Čína nebude sankce obcházet,“ řekl.

G7 vyzvala Čínu k dodržování lidských práv

Čína byla jedním z témat skončeného summitu G7. Skupina mimo jiné vyzvala Peking, aby si nečinil expanzivní územní nároky v Jihočínském moři a aby ve sporu s Tchaj-wanem udržoval mír a stabilitu. G7 rovněž chtějí, aby Čína respektovala svobody a práva nejen v Hongkongu.

„Máme vážné obavy ze stavu lidských práv v Číně. Budeme nadále podporovat univerzální hodnoty a vyzývat Čínu, aby dodržovala všeobecná lidská práva a základní svobody, a to včetně Tibetu a (provincie) Sin-ťiang, kde nás velmi znepokojují nucené práce,“ uvedla G7.

Dodržování lidských práv, ekologických závazků či pracovních práv musí být podle G7 standardem také v dodavatelských a výrobních řetězcích, aby například na nucené práci či práci dětí nikdo nemohl vydělávat.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK