Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Solejmáního měla Američanům udat ‚celá síť zrádců‘. V podezření je i personál aerolinek

Nevítaní hosté. Graffiti v Bagdádu karikuje roli USA v regionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevítaní hosté. Graffiti v Bagdádu karikuje roli USA v regionu. | foto: ČTK/AP

BAGDÁD/PRAHA Podle zjištění iráckých vyšetřovatelů měla za zabitím íránského generála Kásema Solejmáního americkou raketou stát organizovaná skupina, která Američanům předávala informace. Spojeným státům možná s atentátem pomohl i Izrael.

Kásema Solejmáního, velitele elitních jednotek Kuds a muže číslo dvě v mocenské hierarchii Íránu, zabila americká raketa na letišti v Bagdádu necelou hodinu po půlnoci z 2. na 3. ledna. Zpráva se ještě nestačila rozletět do světa a na letištích v Bagdádu a Damašku (odkud stroj se Solejmáním vystartoval) již začaly dalekosáhlé policejní manévry, jejichž cílem bylo zjistit, zda Američanům někdo nepředal rozhodující informace o pohybu generála a jeho doprovodu. A podle dosavadních zjištění to vypadá, že tomu tak skutečně bylo.

Fotografie automobilu se Sulejmanim po zásahu rakety.
Generálmajor Kásim Sulejmaní.

„Vyslýchali mě dlouhé hodiny, ptali se na všechny detaily. Také mi zabavili mobilní telefon a kontrolovali všechny hovory a zprávy z té osudné noci,“ citovala agentura Reuters jednoho ze zaměstnanců bagdádského letiště. Podobnými výslechy musely projít desítky lidí.

Irácká tajná služba INIS, která vyšetřování vede, si z pochopitelných důvodů nechává detaily šetření pro sebe. Nejviditelnějším důsledkem je zatím zatčení tří zaměstnanců bagdádského letiště, kteří měli být zapojeni do úniku informací o pohybu Solejmáního. Podle televize CNN jde o občany Iráku. Dva lidé byli údajně v souvislosti s atentátem zadrženi také v Damašku.

Hlavně nenápadně

Podle zdrojů z iráckých bezpečnostních složek a od zaměstnanců bagdádského letiště se na zabití Solejmáního podílela (prostřednictvím předávání informací Spojeným státům) „celá síť zrádců“. Jeden z důstojníků irácké tajné služby Reuters potvrdil „velmi silné indicie, které ukazují na organizovanou skupinu lidí operujících s informacemi o pohybu Solejmáního“. Pátrání se přitom neomezuje jen na letištní zaměstnance, v podezření je i personál letecké společnosti Cham Wings.

Solejmání totiž z obavy před prozrazením již delší dobu necestoval privátním letounem, ale k přesunům na delší vzdálenosti využíval – ve zjevné snaze nevzbudit pozornost – běžné letecké linky. Bylo tomu tak i osudnou noc z 2. na 3. ledna. Generál cestoval se svými čtyřmi společníky běžným letem společnosti Cham Wings, který spojuje metropole Sýrie a Iráku několikrát týdně. „VIP cestující“ ovšem nebyli na seznamu cestujících. Americké ministerstvo obrany na dotazy týkající se role případných informátorů v atentátu na Solejmáního oficiálně nereagovalo. Jeden z vysokých úředníků ministerstva řekl Reuters pod podmínkou anonymity, že USA pečlivě monitorovaly Solejmáního pohyb již „řadu dní před akcí“.

Stopy vedou do Tel Avivu

Podle americké televize NBC, jež přišla s detailním popisem atentátu, byly do přípravy zabití Solejmáního zapojeny i izraelské tajné služby. Toto tvrzení zatím nelze nezávisle ověřit, nicméně klíčová role měla spočívat v tom, že Izraelci přesně identifikovali letadlo, v němž Solejmání cestoval, a předali informaci americké CIA. Zbytek už byl relativně snadný. „Netanjahu (izraelský premiér Benjamin, pozn. red.) byl jediným zahraničním státníkem, který o likvidaci Solejmáního věděl předem,“ uzavírá NBC.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!