Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden se už vidí prezidentem, v projevu se ale vítězem voleb ještě nenazval. Čeká na sečtení všech hlasů

Joe Biden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden | foto: ČTK/AP

WASHINGTON/PRAHA Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden, který je nyní blíže získání Oválné pracovny v Bílém domě než Donald Trump, pronesl v noci z pátku na sobotu očekávaný projev. V něm zmínil všechny státy, kde nyní vede a bok po boku s viceprezidentskou kandidátkou Kamalou Harrisovou sdělil, že si jdou pro vítězství. Za kompletního vítěze se zatím ale neprohlásil. Musí se prý počkat na spočítaní všech hlasů.

„Jsme oponenti, ale ne nepřátele. Jsme Američané,“ pronesl Joe Biden ve svém očekávaném projevu ve Wilmingtonu ve státě Delaware na adresu Donalda Trumpa, který označuje demokraty za podvodníky, kteří se snaží volby ukradnout. V důsledku Trumpových slov se například dva muži vydali v noci ze čtvrtka na pátek do Filadelfie s údajným plánem zaútočit na halu, kde se sčítají hlasy.

„Každou hodinu je jasnější, že rekordní počty Američanů -  ze všech koutů země,...
Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden.

„Moji bližní Američané, ještě nemáme konečné potvrzení vítězství, ale čísla nám říkají, že je to jasné. Říkají nám jasný a přesvědčivý příběh. Jdeme si pro výhru,“ sdělil demokrat Biden.

„Každou hodinu je jasnější, že rekordní počty Američanů - ze všech koutů země, všech ras a vyznání - upřednostnily změnu před více méně tím stejným, co zde bylo doposud,“ uvedl Joe Biden ve svém proslovu. Demokraté dle prezidentského kandidáta dostali silný mandát na boj s covidem-19, systémovým rasismem či například klimatickou změnou. Situace je v tomto ohledu ve Spojených státech podle něj znepokojující. USA mají nejvíc nakažených koronavirem i nejvíc úmrtí pacientů s covidem na světě. 

Joe Biden si myslí, že demokraté vyhrají prezidentský závod s jasnou většinou, s „národem v zádech“. Očekává v konečném součtu více jak 300 hlasů ve sboru volitelů. Demokratický kandidát opět nabádal, že lidé mají zůstat trpěliví a počkat, dokud nebudou spočítány všechny hlasy. Rozumí prý tomu, že po takto vypjatých volbách může být napětí mezi lidmi vysoké.

„Budeme prvními demokraty, kteří za posledních 24 let zvítězí v Arizoně. Budeme prvními demokraty, kteří za 28 let zvítězí v Georgii,“ nabídl Joe Biden přehled států, kde ještě nejsou zcela kompletně dopočítané hlasy, ale kde demokratický kandidát vede. Dále poznamenal, že během pátku předběhl Trumpa v Pensylvánii. Ze všech získaných států si přeje obnovit „modrou zeď“, která se prý zbořila před 4 lety.

Nejprve se předpokládalo, že viceprezidentka Joea Bidena Kamala Harrisová promluví společně s demokratickým kandidátem při proslovu ve státě Delaware. Nakonec zde byla přítomna, ale pouze stála opodál a nevyjádřila se. Dle CNN přijela na své pověstné motorce a sklidila za to potlesk od publika.

Někteří Američané už začínali slavit v ulicích, jiní protestovali u center na sčítání hlasů, zatímco další zkrátka čekali na ohlášení vítěze. Při pokračování nezvykle dlouhého čekání na jméno nového prezidenta Američané dávali najevo různé emoce, uvedla v pátek světová média. Opět byly hlášeny manifestace z několika měst včetně Filadelfie, Detroitu a Phoenixu.

I v pátek byli u některých budov, kde probíhá sčítání hlasů, k vidění ozbrojení stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Agentura Reuters informovala o shromáždění několika stovek lidí v Detroitu, z nichž někteří neskrývali své zbraně. Dav údajně skandoval „Vyhráli jsme!“.

Podobné scény byly hlášeny od volebního centra ve Phoenixu, kde se rozhoduje o vyústění voleb ve státě Arizona. Dav Trumpových voličů se tam v pátek ráno shromáždil znovu poté, co ve čtvrtek večer na stejném místě vypukly drobné šarvátky mezi lidmi z prezidentova tábora a stoupenci kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

Účastníci protestů u sčítacích hal dávají najevo, že věří Trumpovým nepodloženým tvrzením o masivních volebních podvodech. „Měli jste spoustu falešných hlasů, které byly započítány,“ řekl v Detroitu 69letý Gary Smith. „Budeme pokračovat v žalobách, protestech, kdo ví, možná v občanské neposlušnosti,“ dodal.

Zatímco Trumpovi stoupenci za vývoje nepříznivého pro prezidenta protestovali proti údajné „krádeži“ voleb, mezi Bidenovými voliči, kteří se v pátek shromáždili ve Filadelfii, panovala úplně jiná nálada. Kandidát demokratů se předtím v Pensylvánii ujal vedení v průběžných výsledcích a udělal další krok směrem do Bílého domu, jeho podporovatelé tak zahájili oslavy s hudbou a tancem.

Přišel i 37letý učitel Sean Truppo, který prý po zprávě o zvratu ve prospěch Bidena zapálil ohňostroje a následně vyrazil na manifestaci i se svou čtyřletou dcerou. „Moje dcera se narodila za Trumpa a chtěl jsem, aby byla svědkem Trumpova konce,“ řekl Reuters.

Ačkoli byl Biden během třetího dne sčítání hlasů ve výrazně lepší pozici než Trump, o konečném vyústění prezidentské volby stále jasno nebylo. Například Rachael Lindemannová z Wisconsinu, která dala svůj hlas Bidenovi, měla oslavy stále za předčasné a společně se svým manželem napjatě sledovala nejnovější zprávy.

„Nebudu křičet hop, dokud jsme nepřeskočili,“ řekla deníku The New York Times. „Vím, že (Trump) bude trucovat jako malé děcko a že udělá co největší nepořádek. Ještě prezidenta nemáme,“ dodala.

,

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...