Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelba utichla, znepřátelené strany v Jižním Súdánu dodržují příměří

Svět

  11:18
JUBA - V jihosúdánské metropoli Jubě v úterý po pěti dnech násilností utichla střelba. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC, podle níž obě znepřátelené strany dodržují příměří, k němuž v pondělí vyzvali prezident Salvo Kiir a viceprezident a bývalý povstalecký vůdce Riek Machar. Humanitární situace ve městě však zůstává špatná.

Ozbrojené jednotky v ulicích hlavního města Juba. foto: Reuters

Boje mezi stoupenci Kiira a Machara vypukly ve čtvrtek a podle agentury AFP při nich zahynulo přes 300 lidí. Po vzájemném obviňování ze zodpovědnosti za násilnosti nakonec oba čelní představitelé státu vyzvali své stoupence k zastavení bojů. Dnes je podle svědků situace ve městě klidná a střelba není slyšet.

Humanitární pracovníci ale upozorňují, že mnoho obyvatel Juby se stále ukrývá v kostelech a nevychází na ulice. Ve městě je také nedostatek pitné vody a jídla.

Během střetů zahynuli již dva čínští příslušníci mírové mise OSN.
Nesmiřitelní soupeři? Viceprezident Riek Machar (vlevo) a prezident Salva Kiir...

Vůdci v Jižním Súdánu vyhlásili klid zbraní. Od čtvrtka zemřelo 272 lidí

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale jeden z nejchudších států světa zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Je to součást mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Ta si vyžádala na 300 000 obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...