Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strelkova donutila k rezignaci Moskva. Hrozili nám, tvrdí separatisté

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím... | foto: ČTK

KYJEV Nedávnou rezignaci hlavního velitele východoukrajinských povstalců Igora Girkina-Strelkova si Moskva vynutila pod hrozbou blokády vojenských dodávek separatistům. Ruský důstojník Strelkov funkci povstaleckého "ministra obrany" opustil v polovině minulého týdne krátce poté, co se objevily zprávy o jeho vážném zranění.

Podle vzbouřeneckých zdrojů je Strelkov ve skutečnosti zcela zdráv a potichu byl "uklizen" do Moskvy, napsala v pondělí s odvoláním na zdroje z povstaleckého vedení vzbouřenecká tisková agentura Novorossija. Oficiálně vedení separatistů oznámilo, že byl převeden na jinou práci a na měsíc si vzal dovolenou. "Strelkova vydírali a k rezignaci ho přinutili pod pohrůžkou, že nedodají povstalcům slibovanou vojenskou pomoc," napsala Novorossija.

VÍCE ZDE:

Pokud by prý Strelkov do Ruska neodjel, nedostali by vzbouřenci slibované posily o tisícovce mužů ani přes sto kusů těžké vojenské techniky. To by podle povstalecké agentury prakticky znamenalo konec. "Doněcká lidová republika by se ocitla před hrozbou úplného zničení," uvedla Novorossija.

Igor Girkin aka Strelkov.

Povstalecký vůdce Igor Girkin aka Strelkov.

O důvodech nátlaku na Strelkova se agentura nezmiňuje. Podle jiných povstaleckých zdrojů se Moskva rozhodla nahradit ruské důstojníky na povstaleckých velitelských postech rodilými Ukrajinci, aby se Rusko zbavilo odpovědnosti za ozbrojené povstání. Strelkova ve funkci "ministra obrany" nahradil polní velitel Vladimir Kononov, který se v ukrajinském Donbasu narodil.

Nové posily z Ruska povstalci v minulých dnech zřejmě skutečně dostali. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko v sobotu na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků "vycvičených na území Ruské federace" (více čtěte ZDE).

Během "kritické fáze bojových operací" prý vzbouřenci vyslali do boje také 30 nových tanků a 120 obrněných transportérů. Odkud bojová technika je, Zacharčenko neupřesnil.

Stanné soudy a popravy

  • Tiskové středisko povstalců v Doněcku v pondělí uvedlo, že na obsazených územích Doněcké oblasti byly zřízeny stanné soudy a vojenské tribunály s právem poprav. Zastupitelé "Doněcké lidové republiky" prý schválili nový trestní zákoník, jehož součástí jsou i paragrafy o trestu smrti.
  • Základem vzbouřeneckého zákoníku je údajně právní systém Ruské federace, který ustanovení o trestu smrti obsahuje. Rusko ale tyto paragrafy na počátku 90. let zmrazilo a tamní soudy tresty smrti neukládají.
  • V samozvané lidové republice ale takové rozsudky padat budou, přinejmenším do doby "osvobození od ukrajinských okupačních vojsk," uvedlo tiskové středisko. "Až skončí válka, budeme trestní právo humanizovat," prohlásil v této souvislosti doněcký "vicepremiér" Alexandr Karaman.
  • V oblastech obsazených vzbouřenci budou fungovat polní tribunály a vojenské soudy, které mají nejvyšším trestem stíhat zejména "drancování a banditismus", kterých by se dopouštěli příslušníci povstaleckých oddílů. Další podrobnosti tisková zpráva neuvádí.
  • Podle informací z míst bojových operací je míra zločinnosti mezi vzbouřenci značná. Dochází k případům rabování v domech uprchlíků, ve městech prý povstalci často "konfiskují" osobní automobily a přes hraniční přechody kontrolované separatisty je převážejí k prodeji do Ruska. Časté jsou údajně i případy únosů a vydírání.
,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!