Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strelkova donutila k rezignaci Moskva. Hrozili nám, tvrdí separatisté

Svět

  13:14aktualizováno  14:54
KYJEV - Nedávnou rezignaci hlavního velitele východoukrajinských povstalců Igora Girkina-Strelkova si Moskva vynutila pod hrozbou blokády vojenských dodávek separatistům. Ruský důstojník Strelkov funkci povstaleckého "ministra obrany" opustil v polovině minulého týdne krátce poté, co se objevily zprávy o jeho vážném zranění.

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím jménem Strelkov. foto: ČTK

Podle vzbouřeneckých zdrojů je Strelkov ve skutečnosti zcela zdráv a potichu byl "uklizen" do Moskvy, napsala v pondělí s odvoláním na zdroje z povstaleckého vedení vzbouřenecká tisková agentura Novorossija. Oficiálně vedení separatistů oznámilo, že byl převeden na jinou práci a na měsíc si vzal dovolenou. "Strelkova vydírali a k rezignaci ho přinutili pod pohrůžkou, že nedodají povstalcům slibovanou vojenskou pomoc," napsala Novorossija.

VÍCE ZDE:

Pokud by prý Strelkov do Ruska neodjel, nedostali by vzbouřenci slibované posily o tisícovce mužů ani přes sto kusů těžké vojenské techniky. To by podle povstalecké agentury prakticky znamenalo konec. "Doněcká lidová republika by se ocitla před hrozbou úplného zničení," uvedla Novorossija.

Povstalecký vůdce Igor Girkin aka Strelkov.

O důvodech nátlaku na Strelkova se agentura nezmiňuje. Podle jiných povstaleckých zdrojů se Moskva rozhodla nahradit ruské důstojníky na povstaleckých velitelských postech rodilými Ukrajinci, aby se Rusko zbavilo odpovědnosti za ozbrojené povstání. Strelkova ve funkci "ministra obrany" nahradil polní velitel Vladimir Kononov, který se v ukrajinském Donbasu narodil.

Nové posily z Ruska povstalci v minulých dnech zřejmě skutečně dostali. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko v sobotu na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků "vycvičených na území Ruské federace" (více čtěte ZDE).

Během "kritické fáze bojových operací" prý vzbouřenci vyslali do boje také 30 nových tanků a 120 obrněných transportérů. Odkud bojová technika je, Zacharčenko neupřesnil.

Stanné soudy a popravy

  • Tiskové středisko povstalců v Doněcku v pondělí uvedlo, že na obsazených územích Doněcké oblasti byly zřízeny stanné soudy a vojenské tribunály s právem poprav. Zastupitelé "Doněcké lidové republiky" prý schválili nový trestní zákoník, jehož součástí jsou i paragrafy o trestu smrti.
  • Základem vzbouřeneckého zákoníku je údajně právní systém Ruské federace, který ustanovení o trestu smrti obsahuje. Rusko ale tyto paragrafy na počátku 90. let zmrazilo a tamní soudy tresty smrti neukládají.
  • V samozvané lidové republice ale takové rozsudky padat budou, přinejmenším do doby "osvobození od ukrajinských okupačních vojsk," uvedlo tiskové středisko. "Až skončí válka, budeme trestní právo humanizovat," prohlásil v této souvislosti doněcký "vicepremiér" Alexandr Karaman.
  • V oblastech obsazených vzbouřenci budou fungovat polní tribunály a vojenské soudy, které mají nejvyšším trestem stíhat zejména "drancování a banditismus", kterých by se dopouštěli příslušníci povstaleckých oddílů. Další podrobnosti tisková zpráva neuvádí.
  • Podle informací z míst bojových operací je míra zločinnosti mezi vzbouřenci značná. Dochází k případům rabování v domech uprchlíků, ve městech prý povstalci často "konfiskují" osobní automobily a přes hraniční přechody kontrolované separatisty je převážejí k prodeji do Ruska. Časté jsou údajně i případy únosů a vydírání.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...