130 let

Polský premiér Mateusz Morawiecki se svým českým protějškem Andrejem Babišem na summitu Visegrádské skupiny v polském Lublinu (11. září 2020) | foto: AP

Morawiecki se vyhnul setkání s Babišem. Zrušení cesty má být pro Česko signálem kvůli Turówu

Svět
  •   13:38aktualizováno  15:36
Polský premiér Mateusz Morawiecki nedorazil na demografický summit do Maďarska kvůli tomu, že mezi řečníky byl také český premiér Andrej Babiš. Zrušení cesty šéfem polské vlády je podle provládního serveru wPolityce.pl signálem pro Česko ohledně sporu o důl Turów. „Mně se tomu ani nechce věřit,“ reagoval Babiš.

Na čtvrtý ročník demografického summitu, tentokrát s tématem Rodina: klíč k udržitelnosti, tak nedorazil jeden z hlavních hostů.

„Mně se tomu ani nechce věřit, protože jednání není na úrovni premiérů. My jsme o tom ani nikdy nejednali, jednají experti. Náměstci ministerstev zahraničních věcí a životního prostředí budou jednat v pátek. Mně je líto, že se to politizuje. Je potřeba se domluvit, ale samozřejmě mou povinností i mých kolegů je bojovat za české zájmy a obyvatele v Libereckém kraji,“ řekl novinářům Andrej Babiš při návratu ze summitu.

Kromě důležitosti rodiny se na summitu hodně mluvilo o klimatické změně a jejích dopadech na společnost i ekonomiku. „Je absurdní strašit přelidněností, redukovat děti na kilogramy CO2 a odrazovat ženy ve vyspělých zemích, aby měly děti. Klimaalarmisté tím zcela ignorují skutečnost, že vyspělé země většinově svoji produkci skleníkových plynů rok od roku snižují – například státy Evropské unie se na emisích CO2 podílejí zhruba 9 procenty – zatímco zbytek světa produkuje stále více CO2. Stejně tak klimaalarmisté taktně mlčí o strmě rostoucím počtu obyvatel v nejméně rozvinutých zemích, ačkoli to s udržitelností má pramálo společného,“ řekl v Budapešti Andrej Babiš.

Podle něj je ještě víc zarážející reakce mnoha západoevropských politiků. I když dobře vědí, že evropské národy pomalu vymírají. „Místo toho, aby se snažili zvýšit porodnost vlastních žen, sahají po tom nejjednodušším a nejrychlejším řešení. A tím je import migrantů, v posledních letech zejména z Blízkého východu a Afriky, tedy lidí pocházejících z diametrálně odlišného kulturního prostředí. Nakolik je to problematické, vidíme dnes a denně v Británii, Belgii, Švédsku, Německu i v mé oblíbené Francii,“ prohlásil Babiš. Zdůraznil, že je nutno pomáhat migrantům na místě, v zemích jejich původu.

Babiš s Orbánem se opřeli do Bruselu. Pro bezpečnost EU prý nedělá dost

Evropa se v poslední době potýká s poklesem porodnosti. V zemích EU se průměrně rodí 1,6 dítěte na ženu, v mnoha zemích statistiky zvyšují děti narozené v rodinách migrantů, jako je tomu třeba ve Francii. V Česku se jedné ženě průměrně rodí 1,7 dětí, v roce 1990 to bylo 1,9.

Ve stínu pandemie

Všichni řečníci kromě demografického poklesu v západním světě hovořili i o klimatické změně a ekonomických nesnázích způsobených pandemií koronaviru. „Ekonomický propad se dá vyřešit relativně rychle, ten demografický není vidět hned, o to je však horší,“ řekl slovinský premiér Janez Janša. Srbský prezident Aleksandar Vučić zase zmínil, že boj s CO2  je zajisté důležitý, bez budoucích generací nám však bude málo platný.

Viceprezident v Trumpově administrativě Mike Pence zmínil potřebu „chránit ty nejslabší jako děti a seniory“, zdůraznil potom i ochranu nenarozených. V jeho Spojených státech se nyní přetřásá kontroverzní protipotratový zákon ve státě Texas. V září tam konzervativci prosadili zákaz potratů od zhruba šestého týdne těhotenství.

„Premiér je jako řidič v protisměru“

O tom, že polský premiér pozastaví své účasti na plánováné setkání na břehu Dunaje, spekulovala polská média na základě neoficiálních informací z vládního tábora od rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie ve sporu o těžbu v dole Turów. Polsko má podle soudu platit denní pokutu půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu. Sankci má platit do doby, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí.

V úterý Morawiecki rozhodnutí Soudního dvoru EU o udělení pokuty Polsku důrazně odmítl jako špatné a slíbil, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Zároveň premiér obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.

Polský opoziční list Gazeta Wyborcza přirovnal postup Morawieckého „k šílenému řidiči, který se s autobusem plným jeho krajanů v roli rukojmích řítí po české dálnicí v protisměru a po zavinění nehody se hádá s policií a nařizuje nám, všem cestujícím, abychom zaplatili za jeho chyby“.

Turów nezavřeme, vzkázali Poláci. Rozhodnutí unijního soudu navzdory

Případ Turów podle deníku vyjadřuje podstatu „evropské“ politiky vládnoucí strany, „která si myslí, že není nutné se ohlížet na nikoho a na nic, dokud její předseda Jaroslaw Kaczyński akceptuje tento stav“. A nakonec místo řešení vláda obviní všechny ostatní.

Před dalším kolem jednání by si Poláci podle opozičního deníku měli uvědomit chyby a přiznat vinu. Polské ministerstvo prodloužilo povolení k těžbě nejprve do roku 2026 a pak do 2044 bez vyhodnocení dopadů na životní prostředí, s opomenutím unijního práva. A vláda PiS usoudila, že Češi nepodají žalobu, a následně žalobu podcenila.

8. srpna 2021

Autoři: fra, was
  • Vybrali jsme pro Vás