Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer. Ta nahradí zesnulou Ginsburgovou

Svět

  20:18aktualizováno  22:29
Washington - Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického Nejvyššího soudu v sobotu večer. Uchazečka, kterou musí potvrdit Senát, v němž však mají Trumpovi republikáni většinu, by měla nahradit liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela minulý týden. Trump si myslí, že výsledky listopadových prezidentských voleb skončí u Nejvyššího soudu, a proto je podle něho důležité, aby tato justiční instituce měla všech devět členů.
Americký nejvyšší soud ve Washingtonu.

Americký nejvyšší soud ve Washingtonu. foto: Reuters

Jméno kandidáta prezident podle Bílého domu oznámí v 17:00 místního času (23:00 SELČ). Prezident již dříve avizoval, že do doživotní funkce jmenuje ženu. Jako silnou kandidátku zmínil konzervativní soudkyni federálního odvolacího soudu v Chicagu Amy Coneyovou Barrettovou. Schválení konzervativní soudkyně by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Trump dnes v Bílém domě řekl, že šéf senátního právního výboru Lindsey Graham nebude kvůli obsazení volného místa na Nejvyšším soudu po Ginsburgové svolávat slyšení a že celý proces půjde rychle, napsala agentura Reuters. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell se už zavázal, že prosadí hlasování o nástupkyni Ginsburgové, pokud prezident kandidáta navrhne.

Šéf senátních republikánů Mitch McConnell se už zavázal, že prosadí hlasování o nástupkyni Ginsburgové, pokud prezident kandidáta navrhne.

Snahu Trumpa a jeho republikánů o co nejrychlejší jmenování nástupkyně ostře kritizují opoziční demokraté, kteří tvrdí, že kandidáta by měl vybrat vítěz listopadových voleb hlavy státu. Demokraté zároveň viní republikánské lídry z pokrytectví, protože ti v roce 2016 odmítali umožnit hlasování o nominantovi tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, který měl nahradit zemřelého soudce Antonina Scaliu. Republikáni tehdy tvrdili, že do voleb zbývá málo času, Scalia přitom zemřel v únoru.

Tělo Ginsburgové je nyní v rakvi pokryté americkou vlajkou v otevřené sloupové hale před vstupem do budovy soudu v metropoli Washingtonu. Veřejnost má možnost její ostatky navštívit ve středu a ve čtvrtek. Jen ve čtvrtek podle agentury Reuters na místo přišly bojovnici za práva žen vyjádřit úctu stovky lidí. Ještě předtím při soukromé pietě v budově uctili její památku její kolegové. V pátek se tělo soudkyně přesune do budovy Kongresu. Pohřbena bude při soukromém obřadu příští týden na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu vedle svého manžela Martina.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat