Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Babiš v Bílém domě. Trumpa i dceru Ivanku pozval do Prahy

Setkání obou státníků s manželkami v Oválné pracovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání obou státníků s manželkami v Oválné pracovně. | foto: Reuters

WASHINGTON (Od zvláštního zpravodaje LN) Český premiér Andrej Babiš pokořil jednu z nejvyšších met v mezinárodní politice: v Bílém domě jej přijal americký prezident. Stalo se tak v roce, kdy si obě země připomínají 30. výročí pádu komunistických režimů v Evropě a 20. výročí vstupu Česka do NATO.

„Setkání bylo příjemné,“ komentoval dění v Oválné pracovně Andrej Babiš. Na bilaterálním jednání s prezidentem Trumpem probíral témata týkající se kybernetické bezpečnosti, energetiky, závazků v NATO i uprchlíků. „Navázal jsem dobrý přátelský vztah,“ dodal Babiš.

Zároveň prezidentovi a jeho dceři Ivance Trumpové nabídl možnost navštívit Prahu. Výslovný souhlas však z úst Trumpa nezazněl.

Informace, které sdělil Babiš, potvrdil i Bílý dům ve svém prohlášení.

Ještě před uzavřeným jednáním Donald Trump a jeho český host hovořili před novináři u ikonického krbu v Oválné pracovně, nad nímž visí obraz George Washingtona. „Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ řekl na úvod prezident Trump. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Předseda české vlády poděkoval za přivítání a připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA v roce 1918 napomohly vzniku Československa. „Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky,“ připomněl český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. „Já chci totéž učinit s Českou republikou,“ dodal premiér.

Limuzína s premiérem Babišem a jeho manželkou Monikou dorazila k jižnímu sloupoví Bílého domu před čtrnáctou hodinou místního času (19:45 SEČ – pozn. red.). Na ně tam už čekali Donald Trump a Melanie Trumpová. Po podpisu hostů do pamětní knihy se oba páry vydaly do Oválné pracovny, kde krátce pohovořily mezi čtyřma očima.

Následovalo bilaterální jednání obou delegací. Celkem návštěva premiéra v Bílém domě zabrala 80 minut. 

„Z pohledu USA tam byla nejsilnější sestavu,“ konstatoval Babiš. Kromě prezidenta Trumpa americkou delegaci tvořil viceprezident Mike Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, ministr energetiky Rick Perry či poradce pro národní bezpečnost John Bolton. U stolu měl usednou též americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Premiér Andrej Babiš navštívil Bílý dům. Na snímku Monika Babišová (vlevo) a...
Donald Trump s manželkou Melanií Trumpovou a Andrej Babiš s Monikou Babišovou v...

„Myslím, že v tom je hodně symboliky. Je to gesto, které má o něčem vypovídat,“ vysvětlil v rozhovoru pro LN bývalý diplomat Petr Kolář. „Američané se nějakou dobu našemu regionu nevěnovali. Podcenili svoji přímou účast tady. A teď se rozhodli po nějaké době pro jakýsi návrat,“ připomněl diplomat s tím, že o návratu USA do střední Evropy vypovídá i turné ministra zahraničí Pompea, který byl nedávno v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku, i únorová návštěva rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Limuzína s premiérem Babišem a jeho manželkou Monikou dorazila k jižnímu...

Prezident Donald Trump s premiérem Andrejem Babišem u Bílého domu ve Washingtonu.

Česká výprava kromě premiéra takto vysoké „šarže“ nezahrnovala. Naproti americké delegaci usedli velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, náměstek bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil, náměstek strategické sekce ministerstva obrany Jakub Landovský nebo místopředseda vládní rady pro výzkum a inovace Karel Havlíček.

Restart vztahů

Babiš se na schůzku podle vlastních slov důkladně připravoval. „Nebudu skrývat, že jsem trochu nervózní. Je to velká událost pro Českou republiku, věřím, že neuděláme ostudu,“ řekl den předtím. „Věřím, že to bude jakýsi restart naších vztahů, protože tady dlouho nebyl ani prezident, ani premiér,“ dodal.

Společné prohlášení prezidentů Spojených států Donalda J. Trumpa a premiéra České republiky Andreje Babiše

Tento rok si Spojené státy a Česká republika připomínají 30. výročí inspirující a světodějné událostí sametové revoluce. Československý lid si vzal zpět svobodu a ukončil desetiletí komunistického útlaku. Připomínáme si také 20 let od připojení České republiky k Severoatlantické alianci (NATO).

Jako vedoucí představitelé Spojených států a České republiky potvrzujeme náš závazek společně sdíleným demokratickým hodnotám, svobodě jednotlivce, právnímu státu a nezávislým institucím. Sdílíme názor, že mír, bezpečnost a prosperita závisejí na spolupráci svrchovaných států. Síla doma je nezbytným základem pro mír a bezpečnost v zahraničí.

Nadále věříme, že aliance NATO zaručuje transatlantickou a evropskou bezpečnost. Potvrzujeme, že naše kolektivní bezpečnost vyžaduje, aby každý spojenec splnil svůj dvouprocentní závazek pro investice do obrany a pro modernizaci svých ozbrojených sil. Usilujeme o pokračování naší spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Dál pevně podporujeme svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a pokračování sankcí vůči Rusku. Oceňujeme statečnost a oběti amerických a českých vojáků sloužících bok po boku v Afghánistánu.

Spojené státy a Česká republika prohlašují, že energetická bezpečnost je neoddělitelným pilířem bezpečnosti každého státu. Budeme spolupracovat při zkoumání možností plynoucích z transformace energetických trhů a zároveň podporovat zvýšenou energetickou diverzifikaci v Evropě a zajišťovat naši vzájemnou bezpečnost. Budeme dál zkoumat možné přínosy rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě.

Naše země budou pracovat na zajištění bezpečných a spolehlivých telekomunikačních sítí a dodavatelských řetězců s cílem snížit riziko zákeřné počítačové aktivity. Jsme odhodláni prohloubit spolupráci v této oblasti a společně pracovat bilaterálně i multilaterálně na rozvoji zásad telekomunikační bezpečnosti.

Spojené státy a Česká republika sdílejí společný zájem na spravedlivém a vzájemně výhodném obchodu a investicích. Jsme hrdí na obchodní a investiční vztahy Spojených států a České republiky. Zavazujeme se dál posilovat naše obchodní vztahy, včetně podpory pokročilého výzkumu, technologické spolupráce a výroby, které budou oporou inovační ekonomiky budoucnosti.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!