Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Upřímně, vyhráli jsme, řekl předčasně Trump. Sčítání hlasů označil za podvod na národu

Americký prezident Donald Trump řekl, že se považuje za vítěze úterní volby hlavy státu, ačkoli výsledky v několika klíčových státech jsou stále nejasné a žádné z velkých amerických médií zatím vyústění souboje o Bílý dům nepotvrdilo. Jeho prohlášení odsoudila řada komentátorů, kritika přichází od představitelů Demokratické strany i některých zástupců Trumpova republikánského tábora. Na předčasná slova o vítězství reagovala společnost Facebook, na svých platformách spustila nové upozornění.

„Upřímně, vyhráli jsme,“ citovala agentura Reuters z Trumpova krátkého projevu v Bílém domě. „Vyhrajeme to. Co se mě týče, tak už jsme vyhráli,“ uvedl prezident USA v jiné části proslovu.

Podporovatelé Donalda Trumpa na Floridě.
Donald Trump.

Trump ovšem mluvil v momentě, kdy podle veškerých relevantních zdrojů o vítězi letošní prezidentské volby stále není jasno a kdy je sčítání hlasů stále v plném proudu. „Prezidentovo prohlášení o vítězství postrádá důvěryhodnost,“ uvedl zpravodajský web BBC.

Podle agentury AP už si Trump i Biden zajistili něco přes 200 hlasů takzvaných volitelů, které o výsledku rozhodují. Od magické hranice 270 volitelů však oba kandidáty stále dělilo několik desítek. Vítěz stále nebyl ohlášen v řadě klíčových států včetně Pensylvánie, Michiganu nebo Severní Karolíny.

Trump ovšem prohlásil, že Severní Karolínu i Georgii už má jisté, a že v Pensylvánii vítězí „ohromným způsobem“. Na úvod projevu poděkoval voličům za podporu a vývoj označil za „fenomenální“.

Opět bez pádných důkazů hovořil o snahách ukrást volby, přičemž probíhající sčítání hlasů označil za „podvod na našem národu“. „Je to ostuda,“ uvedl s tím, že hodlá výsledky napadnout i u nejvyššího soudu. Nebylo však příliš jasné, o co by se ohlášená stížnost měla opírat. „Chceme, aby veškeré hlasování skončilo,“ uvedl Trump v době krátce po uzavření posledních volebních místností.

Jeho vystoupení spustilo vlnu kritiky z různých stran. „Prezident opět lže americkému lidu a chová se jako aspirující despota,“ napsal na twitteru demokratický kongresman Adam Schiff. Další demokraté dodávali, že je potřeba sečíst všechny odevzdané hlasy.

Například v Pensylvánii podle prohlášení tamního demokratického guvernéra Toma Wolfa v tu chvíli stále nebylo zpracováno na milion korespondenčních hlasů. Volební činitelé v tomto státě mohli s jejich otvíráním začít v úterý a čekalo se, že definitivní čísla zde nebudou k dispozici celé dny.

Výhrady vůči prezidentovu počínání zaznívaly výhrady i od některých republikánů. Bývalý senátor za Pensylvánii Rick Santorum uvedl, že jej předčasný vítězný projev velmi znepokojil. „Ne, Trump zatím volby nevyhrál a je z jeho strany velmi nezodpovědné říkat, že tomu tak je,“ dodal populární konzervativní komentátor Ben Shapiro.

Zpravodaj BBC Anthony Zurcher v analýze psal o naplnění „apokalyptického scénáře“, kterého se mnozí Američané obávali. Zpravodajský web Axios těsně před vyvrcholením voleb přinesl zprávu, podle níž Trump svým blízkým poradcům oznámil plán prohlásit se za vítěze i před potvrzením výsledků. Prezidentův tým tehdy informaci popřel.

Na předčasná vyhlášení o výsledcích voleb se delší dobu připravovaly přední sociální sítě, které kvůli tomu zavedly nová pravidla. Facebook v reakci na prezidentovo vystoupení začal uživatelům svých platforem zobrazovat upozornění, že „hlasy se stále sčítají a vítěz nebyl předpovězen“.

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR (34 - 40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč