24. června 2019 18:28, aktualizováno 25. 6 9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský velvyslanec Madžíd Tacht Ravančí označil sankce USA za hospodářský terorismus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washinghton Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení nových, údajně tvrdých sankcí proti Íránu v reakci na nedávné sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Oznámil to Bílý dům. Podle agentury Reuters by měl být jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Íránský velvyslanec se nechal slyšet, že nové zavádění ještě tvrdších sankcí je ze strany amerického prezidenta hospodářský terorismus a hospodářská válka.

Íránský prezident Rúhání označil Bílý dům za mentálně retardovaný a poznamenal, že sankce proti íránskému nejvyššímu duchovnímu selžou, píše Reuters.

Trump při podpisu exekutivního příkazu uvedl, že by velmi rád s Íránem dosáhl dohody a konflikt vyvolat nehodlá. Teherán ale musí přestat podporovat terorismus. Spojené státy zároveň nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně.

Úřad nejvyššího íránského vůdce „nebude sankcí ušetřen“, konstatoval Trump. Zasažení finančními sankcemi by měli být i lidé z Chameneího okolí. Íránského duchovního vůdce nynější sankce zbaví přístupu „ke klíčovým finančním zdrojům,“ řekl americký prezident.

Přestože sankce byly vyhlášeny bezprostředně po sestřelení amerického dronu, zavedeny by byly v každém případě, prohlásil Trump.

24.června 2019 v 14:08, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 18:30

....a dangerous journey. We don’t even need to be there in that the U.S. has just become (by far) the largest producer of Energy anywhere in the world! The U.S. request for Iran is very simple - No Nuclear Weapons and No Further Sponsoring of Terror!

Ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že v důsledku nových sankcí budou zablokována íránská aktiva v hodnotě miliard dolarů. Ještě tento týden budou podle Mnuchina zavedeny sankce proti íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádu Zarífovi. Platí nově proti osmi vysokým velitelům íránského vojenského námořnictva, letectva a pozemního vojska a rovněž proti velitelům íránských revolučních gard.

Írán na vyhlášení nových sankcí zatím nereagoval, mluvčí ministerstva zahraničí Abbás Musáví ale o víkendu řekl, že jde o „pouhou propagandu“, protože žádné sankce, které ještě nebyly vyhlášeny, už nezbývají.

Trump o pondělním kroku informoval už dříve s tím, že cílem je znemožnit jaderné vyzbrojování Íránu a přinutit Teherán k jednání. Prezident tvrdí, že je ochoten jednat s Chameneím nebo s prezidentem Hasanem Rúháním a žádné předběžné podmínky si neklade. Írán ale jakékoli jednání podmínil zrušením amerických sankcí, které v pondělí šéf Bílého domu naopak rozšířil.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, kterou označil za katastrofální. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Íránský velvyslanec při OSN kritizoval nové sankce, které USA uvalily na Teherán, označil je za hospodářský terorismus a hospodářskou válku.

Odsouzení útoků na tankery v Ománském zálivu

Rada bezpečnosti OSN na středečním mimořádném zasedání odsoudila útoky z tohoto měsíce na tankery v Ománském zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy z útoků obvinily Írán, který to popřel. Incident v oblasti vyhrotil napětí, který před týdnem vyvrcholil tím, že Írán sestřelil americký bezpilotní letoun. V reakci na situaci v regionu požádal Washington o mimořádné zasedání RB OSN, která ve středu vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a ke snaze uvolnit napětí.

'Uzavřená cesta diplomacie'

Spojené státy rozhodnutím postihnout sankcemi íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího trvale uzavřely cestu diplomacie. To v úterý na twitteru podle agentury Reuters napsal mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. 

„Uvalení zbytečných sankcí na íránského nejvyššího vůdce a na šéfa íránské diplomacie (Mohammada Džaváda Zarífa) je trvalým uzavřením diplomatické cesty,“ uvedl v tweeti Musáví. „Trumpova zoufalá administrativa ničí zavedené mezinárodní mechanismy pro udržování světového míru a bezpečnosti,“ dodal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!