7. října 2019 18:45, aktualizováno  21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyhrožuje Turecku. Vzkázal Ankaře, že v případě prohřešků zničí její ekonomiku

Donald Trump, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, ilustrační foto. | foto: Reuters

Washington Americký prezident v pondělí pohrozil, že "totálně zničí a vyhladí" tureckou ekonomiku, jestliže Ankara podnikne v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie cokoli, co bude Donald Trump považovat za překročení určité hranice. Trump to dnes napsal na twitteru. Bílý dům v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat. Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že se stále snaží Turecko od operace v Sýrii odradit. Pentagon uvedl, že kroky Ankary neschvaluje a nepodporuje.

„Jak jsem se už dříve jasně vyjádřil a teď to jen zopakuji, pokud Turecko udělá něco, co já, se svou velkou a nepřekonatelnou moudrostí, budu považovat za nepřípustné, pak totálně zničím a vyhladím tureckou ekonomiku,“ napsal Trump na twitteru.

 Na adresu Turecka pak dodal: „Musí se, spolu s Evropou a dalšími, postarat o bojovníky ISIS (Islámského státu) a jejich rodiny. Spojené státy toho udělaly mnohem víc, než kdo čekal, včetně toho, že se jim podařilo stoprocentně dobýt chalífát ISIS. Nyní je načase, aby i ostatní v regionu, někteří velmi bohatí, začali chránit své vlastní území. USA JSOU SKVĚLÉ!“

Jak uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman, ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu generál Mark Milley již svým tureckům protějškům sdělili, že jednostranná vojenská operace v kurdské části Sýrie je pro Turecko riziková. Hoffman dodal, že Pentagon spolupracuje se svými spojenci a koaličními partnery a snaží se Ankaře zdůraznit, že by její akce mohla mít „destabilizující účinky“ pro Turecko i celý region.

Americký prezident už dříve rozhodnutí Washingtonu o stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které střeží na severu Sýrie Kurdové.

Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.

Trumpovo rozhodnutí o stažení vojáků ze severu Sýrie kritizovali i jeho nejbližší spojenci v Kongresu. Například republikánský senátor Lindsey Graham tento krok označil za katastrofu. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell zase prohlásil, že „z ukvapeného stažení amerických sil ze Sýrie bude mít prospěch Rusko, Írán a Asadův režim“. Navíc by tento krok mohl zvýšit riziko, že se Islámský stát a další radikální skupiny přeskupí a vzchopí k novému boji, dodal McConnell.

„Toto rozhodnutí představuje mimořádnou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu v regionu a vysílá nebezpečný vzkaz Íránu a Rusku, stejně jako našim spojencům, že Spojené státy už nejsou důvěryhodným partnerem,“ uvedla v prohlášení šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová. Trumpa vyzvala, aby své rozhodnutí změnil.

Kurdové pak Spojené státy obvinili, že se obracejí ke spojencům zády, a ohrožují tak pokrok, jehož se za poslední roky podařilo v boji s Islámským státem dosáhnout.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.