8. června 2019 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká armáda v Iráku zaútočila na desítky kurdských radikálů. Snaží se držet PKK dál od turecké hranice

Turecký ministr obrany Hulusi Akar mluví s důstojníkem na irácko-turecké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký ministr obrany Hulusi Akar mluví s důstojníkem na irácko-turecké... | foto: AP Photo

Istanbul Turecké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že v rámci operace, kterou armáda před 13 dny zahájila v sousedním Iráku, bylo již „neutralizováno“ 43 kurdských ozbrojenců ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Termín „neutralizovat“ armáda používá často v souvislosti se smrtí radikálů, nicméně může to znamenat rovněž „zranit či zajmout“, poznamenala agentura Reuters.

Operace, která probíhá na území, kde Irák hraničí s jihovýchodní částí Turecka, začala 27. května ostřelováním a nálety. Následně Turecko zapojilo i komanda, která dostala pokyn „neutralizovat teroristy a zničit jejich skrýše“.

„V rámci operace, která úspěšně pokračuje již 13 dní v oblasti Hakurk na severu Iráku, bylo neutralizováno 43 teroristů z PKK,“ uvedlo turecké ministerstvo ve svém prohlášení. Jak dodalo, zničeno bylo rovněž 53 min a výbušných zařízení i 74 jeskyní a úkrytů používaných radikály ze Strany kurdských pracujících. Vojáci také zabavili zbraně a munici patřící radikálům. Podle ministra obrany bude operace v oblasti pokračovat do té doby, než „bude neutralizován poslední terorista“.

Archivní snímky kurdské menšiny.

Kurdská běženkyně z města Kobani.
Kurdští bojovníci při obsazování města Mosul.

Ankara řadí tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK) stejně jako například milice syrských Kurdů, které ale mají podporu Spojených států, k teroristickým organizacím. Turecko si nepřeje, aby Kurdové působili v blízkosti turecké hranice a v minulosti turecká armáda v severním Iráku opakovaně bombardovala údajné skrýše kurdských separatistů.

PKK, která od roku 1984 bojuje za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i v dalších Kurdy obývaných oblastech, za teroristickou skupinu kromě Turecka považují také Spojené státy a Evropská unie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!