130 let

Julija Tymošenková | foto: Reuters

Aktualizováno

Tymošenková přemýšlí nad exilem, zvažuje i Česko

Evropa
  •   13:53aktualizováno  14:19
KYJEV - Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková připouští možnost své "evakuace" do zahraničí, mezi zvažovanýmí cílovými zeměmi je Česká republika nebo Německo.

Napsal to s odvoláním na pověsti kolující v Kyjevě ukrajinský analytický server Glavred. Sama Tymošenková dosud jakékoli narážky na možný exil odmítala.

Léčba na Západě
případném vycestování Tymošenkové, která si v Charkově odpykává sedm let vězení za překročení pravomocí, se podle ukrajinského serveru spekuluje už dlouho. Politička je hospitalizována v charkovské nemocnici s nemocnou páteří, léčení v Německu jí několikrát navrhovali polský exprezident Aleksander Kwaśniewski nebo bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox.

Podle některých ukrajinských médií vyslovila ukrajinská oficiální místa souhlas s takovým scénářem letos na jaře, píše Glavred. Tymošenková prý souhlasí až nyní. "Jako země, které by Juliji Tymošenkovou mohly přijmout, se uvádí Česko, kde se nyní nachází její manžel Oleksandr, nebo Německo, což je pravděpodobnější," napsal server.

Tymošenková dosud ve veřejných prohlášeních možnost exilu odmítala. Nehodlá ani žádat prezidenta Viktora Janukovyče o milost, protože takový krok by mohl být považován za přiznání viny. K možnosti léčby v Německu, o níž několikrát hovořil i její ošetřující lékař Max Einhäupl z berlínské kliniky Charité, se Tymošenková nevyslovila.

Přesto se podle ukrajinského serveru prakticky všichni experti shodují v názoru, že pravděpodobnost odjezdu Tymošenkové do zahraničí je poměrně vysoká. Glavred cituje politologa Michaila Pogrebinského, podle něhož změna slovníku Tymošenkové v poslední době naznačuje, že možnost odjezdu existuje. Místo boje s "krvavým režimem" prezidenta Janukovyče Tymošenková nyní navrhuje zasednout k jednacímu stolu, věnovat se evropské integraci a nedestabilizovat zemi.

Bez zpátečního lístku
Odjezd Tymošenkové by byl výhodný i pro ukrajinské úřady, které by zabily dvě mouchy jednou ranou, píše Glavred. Uvolnila by se cesta k listopadovému podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií, který je kvůli věznění Tymošenkové ohrožen, a zároveň by se Kyjev mohl Tymošenkové zbavit. "Odcestovala by do Německa bez zpátečního lístku. V emigraci by mohla ztratit vliv na ukrajinský vývoj," uvedl server.

Podle politologa Vladimira Fesenka se nyní posuzují právní aspekty odjezdu expremiérky a politické záruky, například míra její osobní svobody v cizině a její status jako odsouzené. Za klíčovou otázku Fesenko považuje, zda se Tymošenková na Ukrajinu vrátí či nikoli, případně kdy. Politolog nevylučuje, že by se vůdkyně opozice mohla pokusit o návrat na Ukrajinu v době příští předvolební kampaně. Prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční v roce 2015.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK