130 let

Ukrajinští vojáci připravují minometné granáty na pozici v oblasti Kyjeva. (30. března 2022) | foto: Reuters

Ukrajinská armáda osvobodila desítky obcí. Nutíme Rusy k ústupu, řekl poradce

Svět
  •   15:19aktualizováno  20:02
Ukrajinské jednotky osvobodily skoro tři desítky obcí na severu a východu země. Podle tamních médií je to rekordní výsledek ukrajinských sil. Některé vsi byly okupovány od prvního dne ruské invaze. Ta pokračuje už 37. dnem. Starosta Kyjeva však varoval, že se v okolí dál bojuje a na návrat domů je brzy. Ukrajině už se nicméně podařilo získat zpět i město Buča.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč v pátek před novináři uvedl, že ukrajinské síly nutí ruské jednotky k ústupu z pozic severovýchodně a severozápadně od Kyjeva.

Ukrajinské jednotky ve směru na Polesí, tedy na sever k běloruským hranicím, a na Siversk, tedy k východu země, osvobodily obce Demydiv, Dymer, Lytvynivka, Havrylivka, Kozarovyči, Žovtneve, Hlybivka, Jasnohorodka, Talakuň, Sucholuččja, Lypivka, Havronščyna, Makovyšče, Mykolajivka, Chmilna, Rudňa, Ševčenkove, Bobryk, Stara Basaň, Nova Basaň, Makijivka, Pohreby, Bažanivka, Volodymyrivka, Šňakivka, Salne, Sofijivka.

Zpravodajská služba britského ministerstva obrany ve své pravidelné zprávě o vývoji na Ukrajině informovala, že ukrajinské jednotky získaly zpět vesnice Sloboda a Lukašivka ležící jižně od Černihiva a že jsou rozmístěné na jedné z hlavních zásobovacích cest mezi tímto městem a Kyjevem.

Ukrajinským silám se podařilo znovudobýt město Buča ležící několik málo kilometrů severozápadně od Kyjeva, oznámil také později tamní starosta. O Buču, stejně jako již dříve osvobozenou sousední Irpiň, sváděly v minulých týdnech válčící strany tvrdé boje.

„Tento den vejde do historie Buči... jako den osvobození města ozbrojenými silami Ukrajiny z rukou ruských okupantů,“ řekl ve videu starosta Anatolij Fedoruk. Generální štáb ukrajinské armády upozornil, že ruští vojáci před odchodem z města, které mělo před válkou 27 tisíc obyvatel, podminovali objekty veřejné infrastruktury.

Tento týden ukrajinská strana ohlásila také znovudobytí sousedního města Irpiň. Místní úřady dříve uvedly, že situace v mnoha vesnicích severozápadně od Kyjeva je na hraně humanitární katastrofy.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

I po týdnech ostřelování a bombardování se stále drží Mariupol na jihovýchodu země. Ruské síly se nyní snaží obklíčit Černihiv na severu země, dodal poradce.

Rusko stahuje část svých sil z Kyjevské a Černihivské oblasti, aby je vrhlo do Donbasu na východě země, kde se nyní soustřeďuje hlavní úsilí ruských jednotek. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ve čtvrtek řekl, že NATO očekává další ruské útoky na Ukrajině a že se ruské jednotky v těchto dnech pouze přeskupují.

Gubernátor Černihivské oblasti Vjačeslav Čaus oznámil, že se Rusové sice stahují, ale zcela území neopustili. Také jeho kolega z Kyjevské oblasti Oleksandr Pavljuk informoval, že Rusko stahuje část svých vojáků do Běloruska.

„V oblasti jsou nadále možné nálety a raketové útoky,“ upozornil Čaus a dodal, že ukrajinské jednotky vstupují do měst a vesnic dříve obsazených ruskými vojáky a zajišťují je. Ukrajinské síly se podle něho musejí mít stále na pozoru, protože ruské jednotky „jsou stále v naší zemi“.

„Pozorujeme pohyb různě velikých kolon ruských vozidel,“ uvedl na Telegramu Pavljuk. Ruští vojáci podle něho odešli z obce Hostomel, u níž se nachází důležité letiště, ale zakopávají se u Buči na předměstí Kyjeva.

Zpravodaj britské BBC, který se po odchodu ruských jednotek dostal na hlavní silniční tah E40 západně od Kyjeva, informoval, že na asi 180metrovém úseku mezi vesnicemi Mrija a Myla se svými kolegy napočítal 13 mrtvých těl.

V případě dvou šlo podle potvrzených zpráv o ukrajinské civilisty zabité Rusy, manželský pár, který se začátkem března se svým dítětem a matkou svých přátel snažil autem dostat do Kyjeva. Další těla se ještě nepodařilo identifikovat. Jen dva mrtví mají na sobě uniformu ukrajinské armády.

Benzinové stanice u E40 a hotel dříve vyhlášený svými wellness službami a restaurací jsou v troskách. Na vozovce jsou díry a krátery, uvedl zpravodaj BBC.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl, že na sever a východ od metropole se odehrávají „obrovské bitvy“. „Nebezpečí smrti je v Kyjevě dost vysoké, a proto těm, kdo se chtějí vrátit, radím: Prosím, počkejte ještě nějaký čas,“ vzkázal Kličko obyvatelům Kyjeva, kteří z města v uplynulých týdnech uprchli.

Desítky památek jsou pryč

Ve válce na Ukrajině už byly také zcela zničeny, nebo poškozeny desítky kostelů a dalších historických památek. S odvoláním na organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) o tom v pátek informovala agentura Reuters.

„Jsme velmi znepokojeni situací jak na humanitární úrovni, tak na úrovni (kulturního) dědictví. Dědictví lidstva je v ohrožení,“ řekl Ernesto Ottone, zástupce generální ředitelky UNESCO. Znepokojen je především situací v Černihivu. Podle předběžného seznamu bylo zcela nebo částečně zničeno 29 náboženských objektů, 16 historických budov, čtyři muzea a čtyři památníky.

Generální ředitelka Audrey Azoulayová začátkem března napsala ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, aby mu připomněla mezinárodní závazek jeho země chránit kulturní dědictví v dobách války. Moskva po čase odpověděla, že si je svých závazků vědoma a je odhodlána je dodržet.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz