130 let
Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč | foto: ČTK

Aktualizováno

Ukrajina stopla integraci do EU. Jdeme správným směrem, řekl Janukovyč

Evropa
  •   15:56aktualizováno  17:56
BRUSEL - Ukrajinská vláda ve čtvrtek oznámila, že zastavuje přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Na svém webu to zdůvodnila nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení k unii. Kabinet zároveň vyzval k vytvoření třístranné komise složené ze zástupců Ukrajiny, EU a Ruska, která by se zabývala řešením ukrajinských ekonomických problémů.

Rozhodnutí zastavit přípravu na přidružení bylo podle vládního prohlášení schváleno s cílem "zajistit ukrajinskou národní bezpečnost a detailněji prozkoumat a propracovat soubor kroků, které bude zapotřebí realizovat pro obnovu ztracených objemů výroby a směrů obchodních a hospodářských vztahů s Ruskou federací a dalšími členy (postsovětského) Společenství nezávislých států".

Julija Tymošenková

Vláda pokládá za nutné "zformovat patřičnou úroveň vnitřního trhu", která by zajišťovala paritní vztahy mezi Ukrajinou a členskými státy Evropské unie. Podle vládního prohlášení jde o "základní princip mezinárodního práva a základ ekonomické bezpečnosti státu".

Opozice: Je to vlastizrada

Důvody vládního rozhodnutí na tiskové konferenci v Kyjevě objasnil vicepremiér Jurij Bojko. Jednání o přidružení bude podle něj pozastaveno do doby, než bude jasné, jakou kompenzaci obdrží Kyjev od EU za ztráty způsobené oslabením ekonomické spolupráce s Moskvou.

Zasedání ukrajinského parlamentu

"Příprava k podpisu (asociační) dohody bude pozastavena do doby, než najdeme východisko z naší situace," řekl Bojko. "Ztráta průmyslové produkce v našich vztazích se zeměmi Společenství nezávislých států musí být kompenzována z evropského trhu, protože po podpisu smlouvy naše ekonomika velmi výrazně utrpí, což se projeví na životní úrovni všech našich obyvatel," konstatoval vicepremiér. "Bohužel, z EU jsme jasný signál nedostali," dodal.

Vládní rozhodnutí o pozastavení integrace bylo přijato v reakci na pokyn prezidenta Viktora Janukovyče, řekl Bojko. "Prezident nám dal jasný úkol, aby se situace našich lidí nezhoršila, aby platy nešly dolů a neklesly ani penze," upozornil.

"Dnešní rozhodnutí je důsledkem analýzy posledního měsíce obchodních a hospodářských styků s Ruskem." Bojko zároveň řekl, že pro Ukrajinu jsou nepřijatelné podmínky, které si Mezinárodní měnový fond (MMF) klade pro poskytnutí další půjčky, nezbytné pro chod ukrajinské ekonomiky. MMF žádá, aby vláda výrazně zvýšila ceny energií a komunálních služeb pro obyvatelstvo. "S prostředky MMF nepočítáme, protože klíčový požadavek, jímž je zvýšení cen o 40 procent, je nepřijatelný," řekl vicepremiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinská vláda dnes rovněž pověřila ministerstvo zahraničí, aby navrhlo Evropské unii a Rusku vytvořit třístrannou komisi, která by se zabývala "obnovou ztracených objemů výroby a obchodních a ekonomických vztahů, rozšířením mezinárodního obchodu a další liberalizaci trhu".

Značnou pozornost hodlá kabinet věnovat rozvoji obchodních vztahů s Ruskem a ostatními postsovětskými státy. Vláda chce "obnovit aktivní dialog s Ruskem a členy Společenství nezávislých států o oživení obchodních a ekonomických vztahů". Hospodářské rezorty by měly navrhnout cílové programy změn, zaměřených na rozvoj obchodu, průmyslové kooperace a výměny technologií s postsovětskými zeměmi "s cílem zachovat pracovní místa a řešit další sociální otázky".

Autoři: Lidovky.cz, ČTK