130 let

Lidé čekají na výdej ochranných pomůcek v newyorské čtvrti Harlem. | foto: ČTK/AP

USA překonaly hranici 70 tisíc nových nakažených. Čísla mohou být vyšší, na výsledky testů čekají Američané i týden

Svět
  •   19:32
Washington - Ve Spojených státech bylo v pátek opět nahlášeno více než 70 000 případů nákazy koronavirem. Deník The New York Times (NYT) informuje o 70 790 nových pozitivních nálezech, Univerzita Johnse Hopkinse dokonce o více než 71 000 případech. Počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 za poslední den narostl přibližně o 900 a celkově se blíží ke 140 000.

‚Zemřel nakažený při autonehodě, tak ho zabil koronavir.‘ Britové raději pozastavují hlášení o mrtvých

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí Fox News vyloučil federální nařízení o nošení roušek.

Hranici 70 000 přírůstek bilance nakažených překonal v USA teprve podruhé, nový denní součet je podle všeho druhý nejvyšší za dobu epidemie po rekordu z noci na pátek, kdy bylo hlášeno přes 75 000 nových případů. Ty podle grafu NYT poslední týden přibývají tempem 65 000 za den, tedy asi trojnásobně rychle oproti polovině června.

Zároveň zaznívají obavy, že tyto údaje mnoho nevypovídají o skutečném postupu nákazy, neboť na výsledky testů Američané běžně čekají i déle než týden. Ministerstvo zdravotnictví v pátek uvedlo, že vzorky se každý den odebírají zhruba 700 000 lidem, což by znamenalo asi desetiprocentní míru pozitivity.

Testování na koronavirus na Floridě.
Američané čekají v autech v Miami na Floridě, aby se nechali otestovat na...

Počty obětí nákazy se i přes rekordní čísla o infekcích drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května, sedmidenní průměr ale od minulého týdne narůstá. Podle agentury Reuters v pátek 24hodinová bilance mrtvých počtvrté za sebou převýšila 900. Před dvěma týdny byl průměrný přírůstek za předchozích sedm dní nižší než 500.

Počty obětí jsou na vzestupu zejména na jihu a jihovýchodě Spojených států. Rekordních 174 zemřelých s covidem-19 v pátek ohlásil Texas, přičemž maximum se tam přepisovalo potřetí za sebou. Reuters píše, že šest amerických států zaznamenalo nové rekordy i v počtu lidí, kteří jsou aktuálně kvůli nákaze hospitalizováni. Texas jich už registruje více než 10 600, Florida přes 9000.

Na Floridě zároveň za uplynulých 24 hodin přibylo více než 10 300 nakažených; celkem se od propuknutí nákazy ve státě nakazilo přes 337 500 lidí, z nichž více než 5000 zemřelo. Okolo 83 000 infekcí, tedy zhruba 25 procent z celkového počtu, ve státě podle televize NBC přibylo za poslední týden.

Nejvíce úmrtí za den zaznamenala Arizona

Dosud nejvyšší denní přírůstek úmrtí v souvislosti s covidem-19 v sobotu zaregistrovala Arizona, kde přibylo 147 obětí. Počet nakažených ve státě za uplynulý den vzrostl o zhruba 2700 na více než 141 000; zemřelých s covidem-19 stát eviduje 2730.

Nárůst trendu nákaz za poslední dva týdny registruje asi 40 z celkových 50 amerických států, asi polovina guvernérů už kvůli tomu přehodnotila plány rušení karanténních opatření. Americká média informují o zatím nezveřejněné analýze vypracované pro Bílý dům, která 18 států včetně Kalifornie, Floridy či Texasu označuje za „červené zóny“, kde by měly být přijaty tvrdší restrikce.

V USA přibylo za poslední den rekordních 67 600 nově nakažených koronavirem

Žádný americký stát zatím neobnovil povinnou izolaci obyvatel, omezení pohybu se ale začínají objevovat na lokální úrovni. NYT uvádí, že noční zákaz vycházení platí ve floridském okrese Miami-Dade County a také v sousedním Broward County, který má asi dva miliony obyvatel. V celé Floridě v pátek bilance známých nakažených narostla o 11 400 případů.

Více než polovina guvernérů už v jisté podobě zavedla povinné nošení roušek na veřejných místech, nařízení federální vlády se ale v tomto směru podle všeho nechystá. „Ne, chci, aby lidé měli určitou svobodu,“ odpověděl prezident Trump v pátek na otázku, zda takové nařízení bude zvažovat.

Zakrývání úst a nosu při pohybu na veřejnosti už od dubna doporučuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), přední epidemiolog Anthony Fauci zase tento týden vyzýval úřady, aby byly při prosazování používání roušek „co nejráznější“. Podle expertů z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě by všeobecně rozšířené nošení roušek mohlo v následujících měsících v USA zachránit desetitisíce životů.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás