Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
18. února 2016 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky na nemocnice v Sýrii: Lékaři bez hranic chtějí nezávislé vyšetřování

Smrt nevinného. Muž svírá v náručí tělo kojence, kterého připravily o život... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smrt nevinného. Muž svírá v náručí tělo kojence, kterého připravily o život... | foto: Reuters

DAMAŠEK Šéfka organizace Lékaři bez hranic (MSF) Joanne Liuová požaduje nezávislé vyšetření nedávných útoků na nemocnice v Sýrii. Zahynulo při nich 25 lidí a některá z těchto zařízení podporovala MSF. Boje v Sýrii dnes pokračovaly na severovýchodě země. Operují tam letadla koalice vedené Spojenými státy a podle ochránců lidských práv při jejich náletech přišlo o život 15 civilistů.

Koaliční letadla útočila na čtyři vesnice v provincii Hasaká, kterou obývají hlavně Kurdové. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), kteří situaci monitorují z Británie, jsou mezi oběťmi čtyři děti. SOHR tvrdí, že při náletech této koalice na pozice radikálů z Islámského státu zahynulo od podzimu 2014 přes 4200 lidí a z nich 332 byli civilisté.

V pondělí byly ohlášeny rozsáhlé nálety ze severu Sýrie a podle OSN při nich zahynulo až 50 lidí. Při některých byly zasaženy nemocnice a také školy. Některé z klinik podporovala organizace MSF. Opozice z útoků viní ruská letadla, ale Moskva vinu popřela. Damašek útok přispal americkým letadlům, avšak americká armáda obvinění odmítla.

Zničená nemocnice podporovaná MSF v severosyrské provincii Idlib.
Lidé na troskách zřícených budov po leteckých úderech provládních sil na rebely...

Liuová ve čtvrtek řekla, že podle výpovědí zaměstnanců, kteří přežili, jsou za útokem syrská a ruská letadla. „Říkáme pravděpodobně, protože nemáme k dispozici jiná fakta než výpověď personálu. V té oblasti jsou převážně koaliční síly vedení syrskou vládou,“ řekla. Přiznala, že MSF neposkytla syrským úřadům ani ruské armádě údaje o pozici nemocnice. Jednala prý podle přání personálu.

Ruské letectvo je do bojů v Sýrii zapojeno od loňského září. Syrská armáda dnes oznámila, že se jí díky ruské letecké podpoře podařilo vybojovat město Kinsabba v severní provincii Latákíja. Armáda tak podle agentury Reuters získala důležitou strategickou pozici, z níž bude moci s íránskými spojeneckými jednotkami zahájit rozsáhlé operace proti povstalcům působícím v sousední provincii Idlib.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...