14. října 2018 8:09, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bavorsku začaly zemské volby, očekává se vítězství oslabené CSU

Bavorské volby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorské volby | foto: Reuters

Berlín Obyvatelé Bavorska v neděli ve volbách rozhodují o složení zemského parlamentu. Vyhrát by měla Křesťanskosociální unie (CSU), která ale nejspíš výrazně oslabí, ztratí většinu a bude muset hledat koaličního partnera. Posílí naopak zřejmě Zelení, kteří se mohou stát druhou nejsilnější stranou. Do zemského sněmu by měla poprvé vkročit protestní Alternativa pro Německo (AfD).

Očekávaný propad CSU, která desítky let dominuje bavorské politice, může ohrozit postavení předsedy strany a německého ministra vnitra Horsta Seehofera.

Volební místnosti se v Mnichově, Norimberku, Würzburgu i jinde ve spolkové zemi sousedící s Českem otevřely v 08:00 SELČ. Kolem 9,5 milionu oprávněných voličů má čas do 18:00 SELČ, aby rozhodlo o složení parlamentu na dalších pět let. Bezprostředně po uzavření volebních místností budou známé první odhady výsledků.

Zájem o hlasování, které se zatím obešlo bez problémů, je alespoň ve velkých městech o něco větší než při posledních zemských volbách a před některými volebními místnostmi se vytvořily fronty. Například v Mnichově do 14:00 SELČ svůj hlas odevzdalo 54,6 procenta oprávněných voličů, což je o zhruba pět procentních bodů více než v roce 2013. V Norimberku ve stejný čas odvolilo 43,1 procenta lidí, zatímco před pěti lety jich bylo 34,5 procenta. Podobný trend je patrný i v dalších městech. Celková volební účast v roce 2013 dosáhla 63,6 procenta.

Předvolební průzkumy počítaly s tím, že hlasování znovu vyhraje CSU, která by ale proti výsledku z roku 2013 - 47,7 % - měla výrazně ztratit. Pokud skutečně získá očekávaných 33 až 35 % hlasů, půjde o její nejhorší výsledek za téměř 70 let.

Sociální demokraté mohou přijít až o polovinu své podpory

S dramatickým propadem musí počítat také dosud druhá nejsilnější sociální demokracie, která může přijít až o polovinu své podpory a dosáhnout svého nejhoršího poválečného výsledku v Bavorsku. V průzkumech se pro ni vyslovovalo kolem deseti až 12 procent dotázaných. Úplně jinak jsou na tom Zelení, kteří můžou více než zdvojnásobit svůj minulý zisk 8,6 procenta, a AfD, která před pěti lety v Bavorsku ještě nekandidovala a letos může získat mezi deseti a 14 procenty.

Do zemského sněmu, který může mít letos rekordní velikost, by se měli dostat ještě Svobodní voliči (FW) s podporou mezi deseti a 11 procenty a svobodní demokraté (FDP) s přibližně 5,5 procenta. Před branami parlamentu naopak nejspíš těsně zůstane Levice s podporou asi 4,5 procenta.

Pokud hlasování skutečně dopadne, jak očekávají průzkumy, bude CSU, která desítky let stavěla prakticky výhradně jednobarevné vlády, muset hledat koaličního partnera. Stát by se jím mohli Svobodní voliči a případně také svobodní demokraté. Druhá možnost počítá s nezvyklou vládou se Zelenými. Teoreticky není vyloučena ani vláda bez CSU, tato varianta je ale velmi nepravděpodobná.

V případě skutečně výrazného neúspěchu CSU, kterým by výsledek kolem 33 procent určitě byl, počítá řada pozorovatelů s koncem politické kariéry šéfa strany Seehofera. Propad CSU by podle některých komentářů mohl také spolu s volbami v Hesensku za dva týdny znovu rozkývat koaliční vládu v Berlíně, kterou vede kancléřka Angela Merkelová (CDU).

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.