Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii počet zemřelých po nákaze koronavirem překročil 20 tisíc. V Německu je přes 120 tisíc případů nákazy, Francie prodloužila opatření

Žena na vyhlídce na Řím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena na vyhlídce na Řím. | foto: ČTK

Řím/Berlín/Paříž V Itálii počet obětí nemoci covid-19 překročil hranici 20 000. Za posledních 24 hodin zde onemocnění podlehlo 566 lidí, tedy o 135 více než předchozí den. Celkem si zde nákaza vyžádala už 20 465 životů. Informovala o tom v pondělí italská civilní ochrana. Test zde koronavirus dosud potvrdil u 159 516 lidí. Oficiální počet nakažených je větší vedle USA ještě ve Španělsku. V Německu počet potvrzených případů nákazy koronavirem k pondělnímu odpoledni vystoupal na 126 000, počet obětí se zvýšil na 2942.

Mezidenně však v Itálii poklesl počet nových případů infekce, a to na 3153 z 4092, což je nejnižší denní nárůst od 7. dubna. Podobně už desátý den klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, naposledy na 3260 z 3343.

V pátek italský premiér Giuseppe Conte rozhodl, že omezení pohybu v zemi bude prodlouženo do 3. května.

Itálie je co do počtu obětí nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Počty nově nakažených i obětí tu dosáhly vrcholu koncem března a od té doby klesají. Pokles však není tak strmý, jak doufali mnozí Italové, kteří jsou již měsíc v karanténě.

Francie prodloužila opatření do půlky května

K Francouzům v pondělí promluvil jejich prezident Emmanuel Macron, který oznámil prodloužení karanténních opatření do 11. května. Přiznal, že země nebyla na pandemii způsobenou koronavirem řádně připravena. Šíření nákazy podle šéfa Elysejského paláce sice zpomaluje, ale Francouzi by přesto neměli polevovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Francie podle Macrona zakouší „těžké časy“. „Epidemie začíná zpomalovat,“ konstatoval francouzský prezident v televizním projevu k národu s odkazem na statistiky. „Děkuji vám za vaši snahu, každý den jsme učinili pokrok,“ dodal. „Naše země ale nebyla na tuto krizi patřičně připravena. Vyvodíme z toho všechny důsledky,“ řekl dále.

Macron k národu promluvil po čtvrtém týdnu karanténních opatření. Francouzi mohou z domova vycházet jen do práce, na nákup potravin, jdou-li k lékaři anebo pokud sami sportují.

Po prvních dubnových týdnech, kdy čísla pozitivně testovaných na koronavirus neustále stoupala, se počet pacientů na jednotkách intenzivní péče začal snižovat. Nemocnice ve středofrancouzském regionu Ile-de-France, kam spadá i Paříž, a v oblasti Grand-Est však podle Macrona zůstávají pod velkým tlakem.

Ze zdravotnických zařízeních ve zmíněných regionech jsou pacienti přepravováni letecky a rychlovlaky na západ země. Nákaza se podle Reuters rozmohla i v domovech pro seniory.

Po 11. květnu bude možné otestovat kohokoli, bude-li projevovat symptomy nemoci covid-19, uvedl také v projevu francouzský prezident. Postupně budou otevírány školy a jesle, řekl.

Počet obětí nemoci covid-19 se ve Francii přiblížil hranici 15 000, zemřelo 14 967 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 574 mrtvých, informovala dnes s odkazem na místní úřady agentura Reuters. Nákaza se ve Francii dosud potvrdila u 98.076 lidí, což je o 2673 více než v neděli.

Zhruba 6820 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Počet těchto osob, které jsou v nejkritičtějším stavu, již pátý den po sobě poklesl. I přesto musí Francie zůstat obezřetná, domnívají se tamní úřady. Nemocnice stále přijímají velké množství pacientů.

Nejvíce nakažených hlásí Bavorsko

Novou bilanci nakažených i mrtvých ve Německu každé ráno zveřejňuje tamní Institut Roberta Kocha (RKI). V pondělí ráno informoval o 123 016 infikovaných, z nichž 2799 nemoci podlehlo. DPA ve vlastní bilanci zahrnuje i data jednotlivých spolkových republik, které je zveřejňují v různou denní dobu.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko, kde se infekce potvrdila již u více než 33 000 testovaných. Nejméně 834 lidí ve spolkové republice onemocnění covid-19 podlehlo. Následuje nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko s asi 24 900 nakažených a nejméně 613 potvrzených úmrtí a Bádensko-Württembersko se zhruba 24 600 případy a 669 oběťmi.

Spolková země Sasko, která stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, je z šestnácti spolkových zemí na devátém místě (3655 případů). Zemřelo zde okolo 60 pacientů.

Z celkového počtu 123 000 lidí, kteří se koronavirem v Německu nakazili, se už více než polovina uzdravila. Celkem se zotavilo 64 300 infikovaných. Za posledních 24 hodin podle RKI přibylo 4000 zdravých zotavených.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...