Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Libyi našli ostatky Čecha a dalších cizinců. Byli uneseni roku 2015 během teroristického útoku Islámského státu

Šíiští bojovníci na místech dobytých od Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šíiští bojovníci na místech dobytých od Islámského státu. | foto: Reuters

Tripolis/Vídeň/Praha V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni.

Rakouský deník Kronen Zeitung informoval, že Čech Pavel Hrůza byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. České ani rakouské ministerstvo zahraničí zprávu zatím nepotvrdilo.

Při útoku na libyjské ropné pole Ghaní 6. března 2015 radikálové hlásící se k IS unesli devět lidí. Zatímco dva muslimové z Bangladéše a také Ghaňan se ze zajetí brzy dostali, o osudu českého kuchaře Pavla Hrůzy, Rakušana a čtyř Filipínců se dosud jen spekulovalo. V září 2017 se v médiích objevilo video z laptopu příslušníků IS, které údajně zachycovalo popravu zajatců ještě v roce 2015.

Pátrání po unesených dlouho znemožňovala skutečnost, že v Libyi rozvrácené občanskou válkou se donedávna odehrávaly prudké boje. Poté, co se situace v posledních měsících uklidnila, bylo podle Kronen Zeitung možné prověřit informaci humanitární organizace Červený půlměsíc, podle níž byla těla obětí uložena nedaleko města Darná.

Podle rakouského deníku libyjské úřady potvrdily, že asi deset kilometrů od města našly hroby šesti rukojmích Islámského státu - Rakušana, Čecha a čtyř Filipínců. Server Arab News ve středu informoval, že filipínské velvyslanectví potvrdilo nález hrobů čtyř unesených Filipínců.

„V tuto chvíli nemůžeme potvrdit informace o tom, že by v masovém hrobě v Libyi byly nalezeny ostatky českého občana. Na místě není možné provést forenzní expertízy. Situací se ministerstvo zahraničí intenzivně zabývá,“ sdělil Černínský palác.

Podobně se vyjádřilo i ministerstvo zahraničí ve Vídni, které podle agentury APA uvedlo, že k dnešnímu dopoledni nemá o případu rakouského občana v Libyi žádné nové informace.

Čech Pavel Hrůza byl unesen v Libyi v březnu 2015

  • 6. března 2015 - Při útoku na libyjské ropné pole Ghaní unesli radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát (IS) devět lidí, mezi nimi i českého kuchaře Pavla Hrůzu pracujícího v Libyi pro rakouskou firmu. Zatímco dva muslimové z Bangladéše a také Ghaňan se ze zajetí brzy dostali, o osudu zbylých unesených se dosud jen spekulovalo. Od počátku ale panovalo podezření, že únosci je zavraždili.
  • 18. července 2015 - V Libanonu zmizela pětice Čechů - mimo jiné i člen vojenské tajné služby Martin Psík -, kteří se do země vypravili získat informace o Hrůzovi. Podle informací některých médií však padli do léčky libanonské tajné služby, která chtěla dostat z ČR svého pracovníka Alího Fajáda. Ten čekal v českém vězení na vydání do USA kvůli podezření ze spolupráce s teroristy, po propuštění Čechů se ale vrátil do Libanonu.
  • 4. února 2016 - Pětice Čechů včetně Psíka se vrátila do ČR, zároveň byli z pražské věznice propuštěni Libanonci Alí Fajád a Chálid Marabí (obvinění ze spolupráce s teroristy), kteří odletěli do Libanonu. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nevyhověl žádosti USA o vydání Fajáda a Marabího (oba čelili v USA mimo jiné obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády), rozhodnutí nevydat Libanonce do Spojených států ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze.
  • 20. září 2017 - V médiích se objevily zprávy, že Rakousko prověřuje informace, podle kterých byli rukojmí ještě v roce 2015 zabiti. V médiích se také objevilo video z laptopu příslušníků IS, které údajně zachycovalo popravu zajatců v roce 2015. Ministerstvo zahraničí ve Vídni informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu.
  • 4. prosince 2017 - Česká televize (ČT) přinesla informace libyjského vyšetřovatele případu. "Rakušan a Čech byli uneseni, poté byli převezeni až do města Darny a tam, během akce proti Islámskému státu, je islamisté zabili," řekl.
  • 3. března 2021 - Server Arab News informoval, že filipínské velvyslanectví potvrdilo nález hrobů hrobů čtyř unesených Filipínců.
  • 5. března 2021 - Podle informací rakouského deníku Kronen Zeitung libyjské úřady potvrdily, že se asi deset kilometrů od města Darná našly hroby šesti mužů unesených přívrženci Islámského státu - Rakušana, Čecha i čtyř Filipínců.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...