Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Minsku proti Lukašenkovi demonstrovaly desetitisíce lidí, policie je rozháněla vodními děly

Policie rozháněla demonstranty vodními děly několik lidí zatkla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie rozháněla demonstranty vodními děly několik lidí zatkla. | foto: ČTK

Minsk Centrem běloruského Minsku v neděli prošly desetitisíce lidí. Lidé v ulicích metropole, nespokojení s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka, žádali osvobození politických vězňů. Policie proti nim použila vodní děla a přes stovku z nich zatkla, píší tiskové agentury. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.

Záběry z Minsku ukazovaly davy lidí, které mířily do centra, a maskované příslušníky bezpečnostních složek odvádějící protestující do minibusů. Organizace na ochranu lidských práv Vjasna uvedla, že zadrženo bylo 103 osob. Podle opozičního portálu Nexta se protestu zúčastnilo přes sto tisíc lidí. Oficiální počty protestujících bývají nižší.

Masové protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku...
Protestující před řadou ozbrojených bezpečnostních sil v Minsku.

Masové protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku letošního srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované; v Minsku se od té doby schází desítky tisíc lidí každou neděli. Výsledky hlasování neuznává ani Evropská unie, která v pátek uvalila sankce na 40 běloruských činitelů.

Nedělní protest demonstrující věnovali „politickým vězňům“, uvedl portál Nexta a zároveň vyzval, aby lidé pochodovali k minské věznici, kde jsou drženi účastníci předchozích srocení. „Pusťte je ven,“ skandoval dav před minskou věznicí v ulici Okrestina.

Agentura Reuters napsala, že během bezmála 60 dnů protestů bylo zadrženo přes 13 000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buďto ve vězení, nebo za hranicemi.

Běloruské úřady podobně jako při předchozích protestech do ulic Minsku nasadily pořádkovou policii, obrněná vozidla a vodní děla. Omezily také mobilní internet a omezily provoz veřejné dopravy.

Minsk v pátek zrušil všem zahraničním médiím akreditace, což novinářům ztížilo z místa informovat, poznamenává AFP.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...