16. května 2013 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Nigérii našli už druhou "továrnu na děti" během týdne

Podle údajů OSN je obchod s lidmi včetně prodeje dětí třetím nejběžnějším... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle údajů OSN je obchod s lidmi včetně prodeje dětí třetím nejběžnějším... | foto: Reuters

LAGOS Nigerijská policie našla šest těhotných dívek při zátahu na dům v západní části země. Zadržela také tři osoby, které po porodu plánovaly jejich děti prodat. Jde už o druhou "továrnu na děti" kterou policie na západě Nigérie odhalila za poslední týden.

Všem dívkám bylo méně než 17 let a v domě byly drženy násilím. Před pěti dny nigerijská policie osvobodila z podobných podmínek 17 těhotných dívek, kterým bylo teprve 14 až 17 let. V domě se našlo také 11 malých dětí, které měly být postupně prodány.

Ve zprávě o obchodu s lidmi zveřejněné letos v dubnu uvedla Evropská unie Nigérii jako africkou zemi, kde je tato praktika nejběžnější. Nigerijská policie už v minulosti našla několik "továren na děti" - například v roce 2011 osvobodila 32 těhotných dívek držených v podobných podmínkách.

Stigma
Experti uvádějí, že černý trh s dětmi v Nigérii slouží mimo jiné i lidem, kteří chtějí obejít legální adopční systém. Manželské páry, jimž se nedaří počít dítě, v mnoha částech země tradičně čelí společenskému stigmatu, a proto nechtějí o své situaci diskutovat ani s adopční agenturou.

Podle údajů OSN je obchod s lidmi včetně prodeje dětí třetím nejběžnějším trestným činem v Nigérii - hned po podvodech a pašování drog.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!