31. srpna 2017 7:27, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Texasu přísně trestají rabování. Harvey postupně slábne, záplavy ale nekončí

Rodina evakuuje potřebné věci a zachraňuje i psa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina evakuuje potřebné věci a zachraňuje i psa. | foto: Reuters

HOUSTON Policie v americkém Houstonu a jeho okolí zatkla už 40 lidí za rabování v domech postižených záplavami z minulých dní. Úřady také upozornily, že domy obcházejí podvodníci vydávající se za záchranáře nebo distributory pomoci a snaží se dostat dovnitř. Harvey, který ve středu jako bouře opět vstoupil na americkou pevninu, zeslábl nad Louisianou na tlakovou níži. Problémem na severovýchodě Texasu a jihozápadě Louisiany nadále zůstávají přívalové lijáky a s tím související záplavy.

Utonula i šestičlenná rodina

K obětem patří i šestičlenná rodina Saldivarů z okresu Harris. Dva dospělí a čtyři děti utonuli v dodávce, jíž se snažili odjet před velkou vodou do bezpečí. Dospělí byli osmdesátníci a praprarodiče dětí ve věku od šesti do 16 let. Dodávka se potopila do proudu vody v neděli, těla se našla až nyní.

PŘÍBĚH ČTĚTE ZDE

Hurikán Harvey a následné záplavy už nepřežilo 31 lidí. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP, podle níž jde o potvrzené oběti. List The New York Times, který už ve středu udával vyšší čísla než úřady, nyní napsal, že jednotlivé texaské okresy hlásí celkem 38 úmrtí. Úřady se obávají, že bilance obětí vzroste, jakmile voda opadne a záchranáři začnou prohledávat trosky a nyní nepřístupné domy.

Harvey v noci na čtvtek nad centrální Louisianou zeslábl na tlakovou níži později během dne vstoupí do Arkansasu a Mississippi. Meteorologové navíc upozorňují, že se mohou na jihu USA vytvořit tornáda. Ohrožen je sever Louisiany a jižní a centrální část Mississippi a také Alabama. Společnost Accuweather předpověděla, že hurikán Harvey by mohl být nejdražší přírodní katastrofou v dějinách Spojených států.

Evakuace a prohledávání zatopených domů

Texaské úřady ve čtvrtek nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před zaplavením. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz. Původně vydal okres Fort Bend pro tuto oblast jen doporučení k evakuaci, nyní ale nařídil evakuaci povinnou.

Ve čtvrtek byly také ohlášeny exploze ze zatopeného chemického závodu francouzského koncernu Arkema u Houstonu. Podnik předem ohlásil, že hrozí vznícení uskladněných nebezpečných látek, které jsou kvůli výpadku chlazení nestabilní. Zaměstnanci podniku byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometru včas evakuováni. Areál podniku je zaplaven do výšky takřka dvou metrů.

V nejvíce postiženém Houston se už začíná s prohledáváním zatopených domů. Města Port Arthur a Beaumont, která leží na východě Texasu, se dál potýkají se stoupající vodou. V Beaumontu je přerušena dodávka vody, protože hlavní čerpací stanice je zaplavená a mimo provoz. Ve městě, kde žije přes 110 tisíc lidí, nefunguje ani druhý zdroj vody. V Louisianě stále silně prší a v oblasti nízko položeného New Orleansu může spadnout až 25 centimetrů srážek.

V Texasu budou přísně trestat rabování zatopených domů

Houstonský starosta Sylvester Turner podle serveru Chron řekl, že zákaz nočního vycházení, který platí od úterka, se osvědčil a pomáhá omezit zločinnost. Policejní velitel Art Acevedo řekl, že nikdo nemusel být kvůli porušení zákazu vycházení zatčen.

Houston se od minulého pátku potýkal s hurikánem Harvey, který přinesl v podobě následné bouře rekordní srážky. Množství domů a ulic je stále zatopených, evakuovalo se přes 30 tisíc lidí.

Policie už avizovala, že zloději budou přísně potrestáni. Soudkyně Kim Oggová z okresu Harris sdělila, že zajistí, aby lidé zadržení za krádež v opuštěných domech dostali co nejvyšší možné tresty včetně doživotí.

Množí se zprávy o vyloupených obchodních domech, přičemž zloději si odnášejí hlavně hotovost a také cigarety.

V menších městech jižně od Houstonu se podvodníci vydávají za hasiče, vyzývají lidi k evakuaci a pak domy vykrádají. Někteří majitelé domů jsou připraveni se bránit. Dobrovolný hasič Jody Garcia řekl, že přijel pomoci páru, který musel před stoupající vodou ustoupit do prvního patra svého domu. Muž na něj ale vzal pušku a chtěl, aby odešel, a Garcia byl nucen zavolat policii.

Obě velká houstonská letiště jsou od středy znovu v provozu, pomalu se obnovuje autobusová a železniční doprava a město Houston znovu začalo zajišťovat odvoz odpadu. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) nasadila těžké nákladní vrtulníky, aby dopravila jídlo a vodu k lidem, jež nebylo možné evakuovat.

Ve čtvrtek nebo v pátek by mohla dosáhnout síly hurikánu s rychlostí větru 120 kilometrů za hodinu. Podle předpovědí se může stát hurikánem čtvrtého nebo pátého stupně a potrvá jí asi týden, než překoná Atlantský oceán.

Harvey nejprve v podobě hurikánu a pak tropické bouře přinesl na některých místech přes 120 centimetrů srážek, zasáhl 50 okresů na jihu a v centru státu Texas, tedy oblasti s 300 městy a městečky a 11 miliony obyvatel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz