Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V USA budou vakcíny proti koronaviru dostupné od pondělí. První budou naočkováni zdravotníci a senioři

Svět

  18:46aktualizováno  23:09
Washington - V USA se první dodávky nově schválené vakcíny proti koronaviru dostanou do očkovacích center v pondělí. Oznámili to zástupci armády, kteří budou distribuci koordinovat. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 vyvinuté firmami Pfizer a BioNTech. Jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory.

Ve Spojeném království začalo hromadné očkování proti covidu. Prvním člověkem byla 90letá žena

Doručovací společnosti UPS a FedEx dostanou první balíky s očkovacími látkami v neděli a v pondělí ráno budou vakcíny na 145 místech po celých Spojených státech, řekl generál Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím. Do dalších 125 nemocnic a zdravotních středisek se dostanou v úterý a do 66 ve středu.

„Buďte bez obav, distribuce už začala,“ uvedl Perna. V první fázi se má distribuovat kolem tří milionů dávek vakcíny, uvedla agentura AP.

Rozvážku vakcíny ztěžuje fakt, že látka se musí převážet za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

Zatím nevíme, jak očkování zapůsobí na lidi s covidovou imunitou, říká vakcinolog Petráš

Povolení pro vakcínu od firem Pfizer a BioNTech představuje historický milník v boji s pandemií, která si ve Spojených státech vyžádala téměř 300.000 životů. Před USA tutéž vakcínu, u níž se prokázala 95procentní účinnost, schválila Británie, Bahrajn, Kanada, Saúdská Arábie a Mexiko. Očekává se, že její použití brzy schválí i Evropská unie.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat