Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Středoafričtí muslimové se bojí o život, opouštějí hlavní město

Evakuace muslimů z Bangui. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace muslimů z Bangui. | foto: Reuters

BANGUI Více než 1200 muslimů evakuovali členové mírových misí Francie a Africké unie v neděli z Bangui. Podle zpravodajského serveru BBC se jednalo o jedny z posledních vyznavačů islámu, kteří ještě zůstávali v hlavním městě Středoafrické republiky zmítané náboženským násilím.

Muslimové ze čtvrti PK-12 byli převezeni do dvou měst na severu země. "Odcházím s těžkým srdcem, ale vyštvali nás odsud," řekl AP obyvatel čtvrti Tonga Djobo. Někteří muslimové před odjezdem zapalovali svůj majetek, aby nepadl do rukou křesťanů.

Humanitární krize a rabování

Krátce po odjezdu konvoje skutečně začalo rabování, kterému údajně neunikla ani mešita. "Nechtěli jsme tu muslimy a nechceme tu ani jejich mešitu," řekl agentuře AP jeden z rabujících.

LIDOVKY.CZ K SITUACI V SAR:

V Bangui prý stále ještě několik desítek muslimů zůstává, tisíce jich však podle BBC v posledních týdnech uprchly na převážně muslimský sever země. Na síle tak nabírají i obavy z možného rozdělení státu na základě náboženského principu.

Amnesty International už obvinila mírové jednotky ze selhání ve snaze zabránit etnickým čistkám. Humanitární organizace zase varovaly před zhoršením potravinové krize v hlavním městě. Mnoho krámků s potravinami ve čtvrti PK-12 prý totiž patřilo muslimům.

Kromě 6000 členů mezinárodního afrického kontingentu MISCA, který tvoří vojáci ze zemí Africké unie, jsou v zemi za účelem zklidnění situace také 2000 francouzských vojáků.

Další krveprolití. Zemřeli i pracovníci Lékařů bez hranic

Ve městě Nana-Boguila, které je vzdáleno asi 450 kilometrů severně od metropole Bangui, zabili příslušníci milic Séléka v sobotu nejméně 22 lidí, uvedla v neděli agentura Reuters. Čtyři lidé podle svědků zemřeli ihned poté, co rebelové vtrhli do města. Nejvíce obětí si ale vyžádal útok na kliniku, kterou organizace Lékaři bez hranic provozuje a kde se v té době konala schůzka místních představitelů vedení. Mezi mrtvými jsou údajně i tři místní členové Lékařů bez hranic.

Konflikt v SAR

Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly ve Středoafrické republice loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

Konflikt začal po převratu, při němž menšinoví muslimové z hnutí Séléka svrhli prezidenta Françoise Bozizého. Nahradil ho jejich vůdce Michel Djotodia. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření křesťanských ozbrojených oddílů anti-balaka.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.