Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

X Æ prošlo, A-12 kalifornské úřady nepovolily. Elon Musk musel přejmenovat své dítě

Svět

  14:47
LOS ANGELES/ PRAHA - Řada Američanů sledující život americké smetánky již dospěla do momentu, že tuší, jak napsat jméno dítěte Elona Muska X Æ A-12. Miliardář a jeho partnerka zpěvačka Grimes, vlastním jménem Claire Boucherová, ale nakonec museli své dítě přejmenovat. Na výslovnosti se přitom neshodují ani rodiče.

Šéf Tesly Elon Musk uznal svoji chybu při nadměrné automatizaci výroby elektromobilu. foto: REUTERS/Joe Skipper

Podle zákonů amerického státu Kalifornie mohou křestní jména obsahovat pouze 26 písmen anglické abecedy a není tedy možné, aby obsahovalo číslovky. A ani děti miliardářů nejsou výjimky. 

Letadlo CIA, nebo jenom ‚Ash‘? Uživatelé Twitteru hádají význam jména potomka miliardáře Muska

V neděli zpěvačka oznámila změnu jména dítěte, učinila tak v odpovědi na dotaz jednoho ze svých fanoušků na sociální síti Instagram. Muskovo šesté dítě se nakonec bude jmenovat „X Æ A-Xii“. Podle Muskovy partnerky dokonce jméno za použití římských číslic „vypadá lépe“.

Spekulace se dlouho vedly i kolem významu jména. Jako první s vysvětlením přišel magazín Forbes Podle jeho autorů je jméno kódem pro „X Ash Archangel“, protože písmeno „Æ“ se v angličtině jmenuje „ash“ a „Archangel“ byl interním kódovým označením pro letadlo A-12 používané CIA. Rodiče však tyto informace nepotvrdili.

Jejich fanoušci si tak museli počkat několik dní, než kanadská zpěvačka na sociálních sítích vysvětlila, že „X“ ve jméně má význam „neznámé proměnné“, „Æ“ má v mnoha jazycích význam „láska“ a zároveň je elfským přepisem zkratky „AI“ používané pro označení umělé inteligence. Pro úřady problematické „A-12“ je pak označením zmiňovaného letounu, který mají Musk a Grimes rádi.

Podle Elona Muska se však jméno vyslovuje jinak, než tvrdí jeho partnerka. Podle Grimes mají lidé vyslovovat „Æ“ jako Ejáj, zatímco Musk v rozhovoru pro podcast Joea Rogana uvedl, že svému dítěti říká Ash (Eš). X Æ A-Xii je prvním dítětem dvaatřicetileté zpěvačky a osmačtyřicetiletého miliardáře. Musk má již dalších pět dětí z prvního manželství – dvojčata Griffina a Xaviera a trojčata Damia, Saxona a Kai.

Autor:

Mohlo by vás zajímat