14. března 2019 21:11, aktualizováno  23:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Pásma Gazy vypálili dvě rakety na Tel Aviv, za útokem zřejmě stojí hnutí Islámský džihád

Tel Aviv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tel Aviv. | foto: Lidové noviny

Tel Aviv Izraelská armáda uvedla, že z palestinského Pásma Gazy byly ve čtvrtek vypáleny dvě rakety na Tel Aviv. Jednu včas sestřelil izraelský systém protivzdušné obrany, druhá dopadla mimo obydlenou oblast, informovala místní média. Radikální hnutí Hamas ovládající Gazu odmítlo za útok odpovědnost.

Obyvatelé Tel Avivu zažili ve čtvrtek večer šok, když se ve městě poprvé od roku 2014 rozezněly varovné sirény, uvedl deník The Jerusalem Post. Izraelská armáda později informovala, že na město zamířily dvě rakety z Pásma Gazy. To ovládá od roku 2007 islamistické hnutí Hamás, které vedlo s Izraelem už několik válek. Podle deníku The Jerusalem Post je ale za čtvrtečním vypálením raket zřejmě hnutí Islámský džihád.

Hamas v prohlášení uvedl, že útok proběhl ve chvíli, kdy mělo jeho vedení schůzku s egyptskými mediátory rozhovorů o příměří v Gaze.

Starosta pobřežního Tel Avivu Ron Huldai podle agentury AFP řekl, že jedna z raket dopadla do moře.

Deník The Times of Israel uvedl, že kromě sirén nevydaly místní úřady v Tel Avivu žádné zvláštní varování pro občany.

K Tel Avivu mířila podle AFP z Pásma Gazy raketa loni v říjnu, skončila však v moři. Další tehdy dopadla do města Beerševa ležícího nedaleko Gazy, kde zasáhla obytný dům. Izraelci poté vyslali k hranici Pásma vojáky, kteří tam během následných protestů postřelili desítky Palestinců

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč